banner15

İran, Doha'daki petrol toplantısına katılmıyor

Petrol fiyatlarındaki düşüşü engellemek isteyen büyük petrol üreticileri Pazar günü Doha'da toplanacak. Üretimi azaltmanın konuşulacağı toplantıya İran katılmayacak

İran, Doha'daki petrol toplantısına katılmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Petrol Bakanlığı 17 Nisan Pazar günü Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek petrol üreticileri toplantısına katılmayacağı bildirildi.

İran Petrol Bakanlığı tarıfndan yapılan açıklamaya göre , İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zengene’nin 17 Nisan Pazar günü Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenecek petrol üreticileri toplantısına katılmayacağı ve Petrol Bakanı’nın yerine ise İran’ın OPEC temsilcinin bu toplantıya iştirak edeceği bildirildi.

Açıklamaya göre, İran bu toplantıya bakan düzeyinde katılmasa da, OPEC üyesi veya üye olmayan ülkelerin petrol piyasalarına istikrar getirmek için gösterdikleri her türlü girişimi desteklediğine vurgu yapıldı.

OPEC üyesi ve ABD, Kanada ve Norveç dışındaki tüm OPEC dışı petrol üretici ülkeler 17 Nisan günü Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelerek, petrol üretimini Ocak 2016 seviyesinde dondurma kararını görüşecek.

İran Petrol Bakanlığı alınan bu kararın İran'ı bağlamayacağını belirterek, yaptırımlar öncesi pazar payına ulaştıktan sonra petrol üretimi miktarını donduracağını bildirmiş durumda.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 14:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48