İran dondurulmuş 32 milyar dolarını alacak

Yaptırımların kaldırılmasının ardından İran'ın farklı ülkelerdeki dondurulmuş 32 milyar dolar parası iade edilecek.

İran dondurulmuş 32 milyar dolarını alacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyfi, yaptırımların kalkmasının ardından 32 milyar dondurulmuş parasına erişebileceklerini açıkladı.

Veliyullah Seyfi yaptığı açıklamada "32 milyar doların 4 milyar doları İran Merkez Bankasına, 28 milyar dolarsa devlet hazinesine aktarılacak" ifadelerini kullandı.

Önceki gün ABD Dışişleri Bakanlığı, nükleer programla ilgili anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle İran’ın 35 yıldır dondurulmuş 400 milyon dolarını iade edeceğini açıklamıştı. Bu süre içinde biriken 1.3 milyarla birlikte 1.7 milyar dolar İran’a teslim edilecek.

İran’a nükleer programı nedeniyle yaklaşık 10 yıldan beri uygulanan uluslararası ambargo hafta sonu karşılıklı olarak atılan imzalarla resmen sona ermişti.

Almanya ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın oluşturduğu P5+1 grubu ve AB ile İran arasında devam eden Ortak Eylem Planı (KOEP) özellikle son iki yıldır yoğun bir trafiğe sahne oldu. Varılan anlaşma sonucu İran, sahibi olduğu nükleer santralı bir araştırma tesisine dönüştürürken elinde bulunan zenginleştirilmiş uranyum seviyesini de 12 tondan 300 kiloya indireceğinin sözünü verdi. P5+1 ve AB ise bunun karşılığında İran’a uyguladıkları tüm ambargoları kaldırdıklarını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 13:52
banner53
YORUM EKLE

banner39