İran, el koyduğu gemi için tazminat istiyor

İran, Maersk Line'a para cezasını ödedikten sonra alıkoydukları gemilerini iki gün içinde serbest bırakacaklarını bildirdi

Ortadoğu 06.05.2015, 14:31 06.05.2015, 15:52
İran, el koyduğu gemi için tazminat istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı, geçen ay Hürmüz Boğazı'nı geçerken İran tarafından alıkonulan Marshall Adaları bandıralı yük gemisinin cezası ödendikten sonra, iki gün içinde serbest bırakılacağını bildirdi.

Tahran'ın tartışmalı nükleer programıyla ilgili ABD ve İran arasında kritik görüşmelerin devam ettiği ve Husilere karşı ABD destekli Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Yemen'de hava saldırıları yaptığı bir dönemde gemiye el konulması İran ve ABD arasında yeni bir gerginlik olarak yorumlanmıştı.

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Habibullah Seyyari, nakliye gemisinin İran karasularına izinsiz girdiğini bu yüzden yasal olarak alıkonulduğunu, konu ile ilgili davanın devam ettiğini söyledi. Seyyari, para cezası ödendiği taktirde geminin serbest bırakılacağının Maersk Line firma sahiplerine bildirildiğini ifade etti. Ancak para cezasının tutarı hakkında bilgi vermedi.

Seyyari, izinsiz geçiş yapmak isteyen nakliye gemisine köprüden uyarı ateşi ettiklerini daha sonra İran devriye botları eşliğinde, limana götürüldüğünü söyledi.

Singapur Rickmers şirketi, Danimarkalı denizcilik şirketi, gemiyi Maersk Line'dan konteyner gemisi kiraladığını, gemide özel kargo olduğunu, herhangi bir askeri ekipman bulunmadığını açıkladı.

Danimarka'dan Maersk Line sözcüsü Michael Storgaard ve Singapur'dan Rickmers firması sözcüsü Cor Radings İran mahkemeleri ile diyalog halinde olduklarını teyit etti ancak yargıdan çıkan tazminat cezası ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Hürmüz Boğazı dünya petrolünün geçiş yaptığı rotanın en dar noktasında. Genişliği 40 km ve Ortadoğu petrollerinin yüzde 40'ını (ABD, Batı Avrupa ve Çin'e gönderilen petrolün yaklaşık yarısı) bu boğazdan geçen gemiler taşıyor.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?