banner39

banner35

İran Esad'ı desteklemeye devam edecek

İran'ın dini lideri Hamaney'in Başdanışmanı Velayeti, Esad rejimine desteklerinin süreceklerini söyledi

Ortadoğu 13.08.2016, 14:09 13.08.2016, 14:09
İran Esad'ı desteklemeye devam edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, ülkesinin Suriye ve Beşar Esad'e yaklaşımında bir değişiklik olmadığını, rejimi desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı İSNA'da yer alan habere göre, Velayeti, Suriye'nin geleceği hakkında karar verecek tarafın "halk" olduğunu belirterek, "Suriye'nin geleceği hakkında karar alma hakkı, onlarındır (Suriyelilerindir). Suriye'nin iç işlerine karışmak o ülkenin meşru devletinin bakış açısına göre olmalıdır. Suudi Arabistan ve ABD'nin kanun dışı müdahaleleri gibi olmamalıdır." dedi.

Velayeti, Suriye'de rejimin 5 yıldır yönetimde kalmasının "halkın desteği"nin bir göstergesi olduğunu iddia ederek, "Suriye devletinin 5 yıldır süren direnişi, halkı tarafından desteklendiğinin bir göstergesidir. İran devlet ve milletinin Suriye'ye bakış açısı değişmemiştir. İran, Esed'in meşru devletini desteklemektedir." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in Türkiye'ye gelişini "yerinde bir ziyaret", üst düzey yetkililerle görüşmesi ve cuma namazına katılmasını "çok değerli" şeklinde nitelendiren Velayeti şunları kaydetti:

"Darbe girişimi, dost ve düşmanlarının kim olduğunu Türkiye'nin gözleri önüne sermiştir. Onlar, gerçek dostlarının Suudi Arabistan ve ABD değil, İran olduğunu anlamışlardır. İran-Türkiye görüş birliğinin günden güne artmasını ümit ediyorum. Bu ilişkinin bölge ve özellikle Suriye konusunda gelişmesini umuyorum."

Yorumlar (1)
Haktan 6 yıl önce
suriyeli mi kaldı be kardeş? muhacirleri göremeyecek kadar gözlerinizi kim kör etti sizin? Bir de kardeş olacaksınız müslüman alemine. hadi oğlunu göremiyorsunuz da babasını daha önce görmediniz mi? yuh olsun sizlere..
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?