İran, göstericileri serbest bıraktı

İran, dört yıl önce yapılan sokak gösterilerinde gözaltına alınan eylemcileri serbest bıraktı

İran, göstericileri serbest bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da 2009'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından gerçekleştirilen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan ve aralarında 2012 yılında Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'nü alan avukat Nesrin Sutude'nin de bulunduğu bir çok siyasi tutuklunun serbest bırakıldığı bildirildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA'da yer alan habere göre, serbest bırakılanlar arasında eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Eminzade, Feyzullah Arabsorhi, Mir Tahir Musevi, Mehdi Mahmudiyan, Muhammed Ali Vilayeti, Hasan Zerrinpur, Mehsa Emirabadi, Mahbube Kerimi, Meryem Celili, Mitra Rahimi, Ferah Vazihan, Jila Mekvendi ile Kefayet Melekmuhammedi isimleri geçiyor.

İran'da 2009'da gerçekleştirilen ve Mahmud Ahmedinejad'ın ikinci kez cumhurbaşkanlığına seçildiği seçimler sonrasında reformcu aday Mir Hüseyin Musevi taraftarları hile yapıldığı gerekçesiyle itiraz etmiş ve uzun süren gösteriler düzenlemişti.

Gösterilerde bir çok kişi tutuklanmıştı. Avukat Nesrin Sutudeh ve diğerleri gösterilere katıldıkları ve destek verdikleri gerekçesiyle tutuklanmışlardı.

Gösterilere katılan reformcu aday Mir Hüseyin Musevi ise hala ev hapsinde tutuluyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 09:16
banner53
YORUM EKLE

banner39