banner39

İran, Hazar Denizi'nde daha fazla tasarruf etmek istiyor

İran, kendisine Hazar Denizi'nin yüzde 13 verilmesini kabul etmedi

Ortadoğu 18.07.2016, 19:07 18.07.2016, 19:07
İran, Hazar Denizi'nde daha fazla tasarruf etmek istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’ın Fars Haber haber ajansı, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ebrahim Rahimpur’un Cuma günü yaptığı açıklamada ülkenin Hazar Denizi sektörünün yüzde 13 "tasarruf yetkisini" kabul etmediğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakan yardımcısı Rahimpur, Hazar Denizinin yüzde 13 hissesinin ülkesi için yetersiz olduğunu ancak ne kadar hisse istediğini ise açıklamadı. Rahimpur'a göre, Hazar Denizi üzerindeki tasarruf "eşitlik ilkesi" temelinde olmalı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Rahimpur, İran’ın bu konuda yüzde 20 hissede ısrar etmediğini, ancak Hazar'ın statüsünün hukuki yönlerini incelemek için bir çalışma grubu bu konuda çalışmasını ve bunun sonunda Tahran’ın "diğer komşuları ile ortak bir konuma ulaşmak" istediğini söyledi.

Ebrahim Rahimpur, "Genel kurallar ve deniz hukukuna göre İran"ın Hazar üzerindeki payı yüzde 13 olarak belirtiliyor, ancak Tahran Deniz Hukuku konusunda BM 1982 Sözleşmesine katılmadı. Çünkü İran Hazar Denizi koşullarının özel olduğuna inanıyor", dedi 

Rahimpur'a göre, Hazar Denizi'nin kıyılarının ana hatları temelinde bölünmesi de İran’ın çıkarlarını karşılamıyor.

Rahimpur Hazar’a sınırı olan ülkeleri çalışma grupların Ağustos ayında Tahran’da bir ya da bir dizi toplantı yapacağını da bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?