İran-Hindistan Hürmüz'de tatbikat yapacak

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, dünya petrol pazarı için büyük önem taşıyan ve stratejik konumu dolayısıyla gerginliklere sebep olan Hürmüz Boğazı'nda bir askeri tatbikat düzenleyeceklerini açıkladı.

İran-Hindistan Hürmüz'de tatbikat yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ile Hindistan yarın Hürmüz Boğazı'nda geniş kapsamlı bir askeri tatbikat düzenleyecek. Hürmüz Boğazı dünya petrol pazarı için çok önemli bir konumda bulunuyor. Bölgedeki askeri hareketlilik zaman ülkeler arasında gerginliklere sebep oluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tuğamiral Habibullah Seyyari, "Yarın Hürmüz Boğazı’nın doğusunda Hindistan’la bir ortak askeri tatbikat düzenleyeceğiz. Bizimle askeri tatbikat yapacaklarına inanmayanlarla bugün askeri tatbikat yapıyoruz" dedi.

İranlı kaynaklar, tatbikatın üç gün süreceğini ve askeri olarak önem taşıdğını belirtti.

HÜRMÜZ BOĞAZI NERESİDİR?

Sıcak suları Hürmüz Boğazı kanalıyla Umman Denizi ve Hint Okyanusu'na karışır. Kuzeydoğuda Şattülarab (Ervend) ırmağı ağzından başlayan ve Güneydoğuda Hürmüz Boğazı'na kadar uzanan Basra Körfezi'nin uzunluğu yaklaşık olarak 805 kilometre’dir. Genişliği yaklaşık 280 kilometre. derinliği ise ortalama 40-50 m arasında değişmektedir. Derinliğin en fazla olduğu ve 100 metreye ulaştığı yer Hürmüz Boğazı'dır.1980 ile 1988 arasında süren İran-Irak Savaşı'nın odak noktasıdır. 1991 yılında Körfez Savaşı'nda temel olmuştur.

Boğazın kontrolü bölgedeki adaların kendi topraklarına dahil olmasından dolayı İran’a ait, fakat Birleşik Arap Emirlikleri ile İran arasında hakimiyete ilişkin çeşitli tartışmalar da yaşanıyor. Dünyanın en önemli petrol geçiş noktalarından biri kabul edilen boğaz, bugün Hicaz yarımadasındaki gerginliklerinden dolayı güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35