İran İHH'dan yardım istemiş

Şam'da gerçekleşen esir değişimine arabuluculuk yapmak amacıyla Suriye'de bulunan İHH Başkanı Yıldırım, İran'ın, 48 kişinin serbest bırakılması hususunda kendilerinden yardım istediğini söyledi

İran İHH'dan yardım istemiş

Suriye'deki muhaliflerin elinde bulunan İranlıların serbest bırakılması konusunda İran'ın İHH İnasi Yardım Vakfı'ndan yardım talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ''İranlıların, Suriye ordusunda üst düzey bir görevdeyken muhaliflerin safına geçmiş olan Abdünnasır isimli bir komutanın elinde olduğunu öğrendik. Çeşitli kanallarla Abdünnasır'a ulaştık ve İHH olarak bu konuda arabulucu olmak istediğimizi ilettik. Abdunnasır,  yönelik görüşmelere başlanması için 7 kişinin serbest bırakılmasını istedi ve bu istek kabul edildi'' dedi.

Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan 22 kişinin serbest bırakılması ve İran makamlarına teslimi konusunda arabuluculuk görevi üstlendiklerini hatırlatan Yıldırım, ''İran insani diplomasi konusundaki tecrübemizi bildiği için 48 kişinin serbest bırakılması hususunda bizden yardım istedi'' ifadelerini kullandı.

İran'ın Suriyeli yetkililerle görüştüğünü ve gerekli izinleri aldığını belirten Yıldırım, İHH Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin'le birlikte Duma'ya geldiklerini ve gördükleri manzaranın tam anlamıyla bir hayalet şehri andırdığını söyledi. ''Orada tatlı bir anı da yaşadık'' diyen Yıldırım, ''Bize orada bulunduğumuz müddetçe bombardıman olmayacağını söylemelerine rağmen, bölgeye girer girmez normalde bombardıman 1 ise 3'e hatta 5'e katlandı'' dedi.

TAKAS GÜNÜ ATEŞKES

Yıldırım şöyle devam etti:
''Sabaha kadar bombardıman altındaydık. Yerimiz tesbit edilir ve muhaliflere zarar gelir endişesiyle telefonlarımızı açmadık. Aslında ilk anlaşma 2 bin erkek ve 2 bin kadın esirin serbest bırakılması yönündeydi. Ancak Suriye yönetimi hapishanelerde 2 bin kadın mahkumun olmadığını belirtince 2 bin 130 erkek ve kadın mahkumun serbest bırakılması noktasında anlaşma sağlandı. Takas günü 12 saat ateşkes ilan edileceği duyuruldu. Büyük bir hastanenin yakınına geldik. Orada Abdünnasır'ın ekibiyle telefon bağlantısı kuruldu ve yola çıkacağımız bildirildi. Suriye'nin çeşitli hapishanelerindeki 2 bin 130 kişinin çeşitli şehirlerden toplanması ve 48 İranlının da Duma'dan nakli ile esirlerin İHH tarafından teslim alınmasından sonra takas işleminin gerçekleştirilmesi şeklinde anlaşma sağlandı.''

 

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2013, 17:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35