İran ihracatta rekora doğru gidiyor

İran'ın petrol dışı ihracatı yılın 7 aylık döneminde 27 milyar dolara ulaştı

İran ihracatta rekora doğru gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın petrol dışı ihracatının 2014'ün 7 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 27 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

İran resmi haber ajansı İRNA’nın haberine göre, söz konusu dönemde petrol dışı ihracat ağırlık bazında ise yüzde 8 artış gösterdi.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Ticaretin Geliştirilmesi Kurumu Başkanı Veliyullah Afhami, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Her ne kadar petrol dışı ihracat yaklaşık yüzde 19 büyüme gösterse de bu artış tatmin edici değildir ve daha da geliştirmeliyiz" dedi.

Söz konusu yedi aylık dönemde İran'ın petrol dışı ihracatında Çin, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve  Hindistan'ın ilk sıralarda yer aldığını aktaran Afhami, İran'ın sıvılaştırılmış gaz ihracatının da son 7 ayda yüzde 63 artarak 7,5 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Afhami ayrıca, İran’ın, petrol ürünlerine uygulanan uluslararası yaptırımların hafifletilmesi ile birlikte petrokimya ve polimer ürünleri ihracatının  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artışla 7,6 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

İran, 2013 yılında 49,4 milyar doları petrol ve petrol ürünleri olmak üzere 72 milyar dolar ihracat, 66,7 milyar dolar ithalat yapmıştı.

2015 TÜRKİYE İLE TERCİH TİCARET

İran ve Türkiye yeni yılda tercihli ticaret uygulamasına geçiyor. İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Veliyullah Afhami Rad, İran ve Türkiye’nin bazı ürünlerde tercihli ticaret uygulamasını yürürlüğe koyacağını ifade etti.

Türkiye ile tercihli alış-veriş mekanizmasının 2015 yılında başlayacağını belirten Afhami Rad, hangi ürünlerin tercihli ticaret kapsamına alınacağı listesini oluşturmakta olduklarını kaydetti.

İranlı yetkili, “Tercihli ticaret uygulamasıyla ülke pazarına yeni bir pazar daha eklenmiş olacak. Böylece daha fazla ürün üretip ihraç edebileceğiz ve bu ekonomik canlanmaya neden olacak” diye konuştu.

Afhami Rad, iki ülke arasındaki tercihli ticarette tarife indiriminin üreticilerin zarar etmeyeceği şeklinde ayarlandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2014, 11:14
banner53
YORUM EKLE

banner39