İran ile Azerbaycan arasında yeni enerji işbirliği

İki ülkenin enerji şirketleri arasında gelecekteki işbirliğine gidilmesi için yeni plan ve projelerin görüşüldüğü bildirildi

İran ile Azerbaycan arasında yeni enerji işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan devlet gaz ve petrol şirketi ve İran Milli Petrol Şirketi gelecekteki işbirliği için yeni bir "yol haritası" hazırlıkları kaydedildi.

Trend ajansının haberine göre, Azerbaycan devlet Petrol Şirketi başkanı Revnak Abdullayev Tahranda İran Milli Petrol Şirketi başkanı Rukn al-Din Javadi ile yeni enerji işbirliği hakkında görüştü.

Toplantıda Azeri tarafı İran'ın kara ve deniz enerji projelerinde işbirliği yapmaya hazır olduğu açıklandı. Ayrıca taraflar yerel ve uluslararası enerji şirketleri ile işbirliği perspektiflerini de değerlendirdiler.

Toplantıda Azerbaycan ve İran’ın enerji sektörü dahil ikili ekonomik ilişkileri geliştirilmesi için geniş imkanların bulunduğu ve İran’a karşı batı yaptırımlarının iptalinden sonra bu ilişkilerin daha da güçleneceği ifade edildi.

İran tarafı fa Azerbaycan devlet gaz ve petrol şirketi önerilerini detaylı bir şekilde değerlendireceğini ve iki ülke arasındaki bu işbirliğinin ham petrol üretimi ve bu alanda ilmi araştırmaları içereceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 14:21
banner53
YORUM EKLE

banner39