İran ile nükleer müzakereleri başladı

İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programı konusunda yürütülen müzakarelerin ikinci turu Viyana'da başladı

İran ile nükleer müzakereleri başladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında İran'ın nükleer programına ilişkin kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla yürütülen müzakerelerin ikinci turu Viyana'da başladı.

Viyana'daki BM binasında yürütülen müzakerelere, 5+1 adına AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran adına Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlık ediyor.

Heyetin basına görüntü vermesinden sonra başlayan müzakerelerin perşembe gününe kadar devam edeceği bildirildi.

Müzakere programının belirleneceği ifade edilen görüşmelerde, İran'ın uranyum zenginleştirme düzeyi, barışçıl nükleer faaliyetler konusunda işbirliği, yaptırımlar ve Arak ağır su reaktörü konularının ele alınması bekleniyor.

İran Haber Ajansı'na (İRNA) göre, müzakereler başlamadan bir gün önce Zarif ile Ashton arasında "yemek krizi" yaşandı. Zarif ve Ashton her müzakere öncesinde akşam yemeğinde bir araya geliyordu. Ancak Zarif'in geçen hafta İran ziyaretinde bazı muhalif isimleri ziyaret eden Ashton'u protesto etmek amacıyla yemeği iptal ettiği belirtildi.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013 tarihinde kabul edilen altı aylık süreyi kapsayan geçici anlaşmaya göre taraflar arasında Temmuz 2014'e kadar kalıcı bir anlaşma sağlanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 13:04
banner53
YORUM EKLE

banner39