banner15

İran: Irak'ın bölünmesi İsrail planı

İran Dışişleri Sözcüsü, Irak'taki muhtemel bölünmenin İsrail *planı olduğunu, Iraklıların buna karşı çıkacağını söyledi

İran: Irak'ın bölünmesi İsrail planı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, Irak’taki muhtemel bölünmenin İsrail'in planı ve gündemi olduğunu savunarak Iraklıların ülkenin bütünlüğü peşinde olduğuna inandığını bölünmeye boyun eğmeyeceğini söyledi.

Dün düzenlediği basın toplantısında, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsızlık referandumu açıklamasına ilk büyük desteğin İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'dan geldiğinin her şeyi ortaya koyduğunu iddia eden Efham, Irak halkının İsrail'in planını boşa çıkaracağını söyledi.

Merziye Efham, bazı çevrelerin Irak’ın bölünmesini gündeme getirerek mevcut şartlardan yararlanmaya çalışmaları ile ilgili bir soruya verdiği kısaca cevapta, Irak anayasası Irak milletinin taleplerini karşılayabilecek kapasitede olduğunu savundu.

IKBY'nin Irak'ın bir parçası olduğunu dile getiren Efham, Nuri El Maliki'nin de referandum kararının Irak anayasasına aykırı olduğu görüşünün doğru olduğunu söyledi.

Efham, IKBY yönetiminin Irak anayasasına uygun hareket etmesinin tüm ülkenin yararına olacağını, muhtemel bir ayrılığın ise tüm ülkeye zarar vereceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 11:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
serafim
serafim - 6 yıl Önce

İran 1979 senesi devrim tüm dengeleri bozdu Hümeyni kendini lider gördü ve rekabet başladı Suudi, bin Ladin, Sadam ..hepsi bizi dinden uzaklaştı ve tüm dünya bize tavır koydu ve sonunda Haçlı seferler hepimizin sonu getirir İŞİD SON DAMLA.

banner39

banner50

banner47

banner48