banner39

'İran, Irak'ta devlet içinde devlet kuruyor'

Ortadoğu araştırmacısı Kevin Baron Sullivan, 2003 yılında ABD'nin Irak işgalinden sonra, bu ülkedeki siyasi ve askeri gücünü arttıran İran'ın, bölgede giderek güçlendiği tezini savunuyor

Ortadoğu 10.10.2016, 12:18 10.10.2016, 12:28
'İran, Irak'ta devlet içinde devlet kuruyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Saddam Hüseyin'in devrilişinden sonra Irak üzerindeki etkisini arttıran ve bu ülkeyle siyasi ve askeri ilişkilerini geliştiren İran, bu ülke üzerindeki etkilerini arttırdı." Bu ifade, İngilizce yayın yapan RealClearWorld'e bir röportaj veren Ortadoğu araştırmacısı Kevin B. Sullivan'a ait. Irak'taki mevcut Şii milislerin ve tugayların, İran'la bağdaştırılamayacağını söyleyen Sullivan'a göre, bu ordular, İranlı Şiiler çerçevesinden okunursa birçok şey yanlış algılanır. Sullivan, "Mesela DAEŞ'in devlet ilan etmesinden sonra Iraklı taklid mercii Şii Ayetullah Sistani dahil birçok kişi DAEŞ'e karşı savaş ilan etti. Bugün Irak'taki en önemli sorun, DAEŞ gibi aşırıcı güçlerin varlığıdır. Ancak mevcut durumda bu mezhepsel bir mücadele ile çözülemez" diyor.

İRAN, IRAK'TA ÇOK ÇOK GÜÇLENDİ

İran'ın Irak içerisinde güçlendiğini de vurgulayan Sullivan "Iran'ın Irak içerisinde bir devlet içerisinde devlet kurmak istediği çok açık. Siyasi hamlelerine bakıldığında bu görülüyor. Bu tıpkı Hizbullah aracılığıyla Lübnan'da yaptığı bir şey. Ancak İranlılar için her şeyden daha önemlisi, Irak'ın, kendisi için tekrar bir siyasi ve güvenlik tehdidine dönüşecek bir güç olmasını istemiyor. Bu açıdan da İran, Irak ordusununun zayıf kalmasını tercih ediyor" dedi.

Kevin Sullivan ayrıca İran'ın bölgede tamamen zayıf bir Irak görmek istemediğini de vurguluyor. Sullivan'a göre, Irak'ın zayıf olması demek, Afganistan'da Taliban'ın güçlenmesi gibi bölgede yeni tehditlerin oluşması anlamına gelecek. Öte yandan, İran'ın en büyük ticaret ortaklarından birinin Irak olduğunu vurgulayan Sullivan "İran ancak Irak'da istikrar olduğu sürece o bölgeye otomobil ya da buzdolabı satabilir. Bu yüzden İran'ın Irak içerisinde bir istikrarlı devlete ihtiyacı var" vurgusunu da yaptı.

KASIM SÜLEYMANİ İTİRAF ETMİŞTİ: "IRAK'I İRAN YÖNETİYOR"

İran'ın Ortadoğu politikalarını yöneten isim olarak anılan ve Suriye ile Irak'taki görünür yüzü olan Kasım Süleymani, "Amerika, İran'la iyi ilişkileri olan grupların, Irak'ta hiç bir etkisi olamayacağını zannetti. Fakat Irak İslamî Yüksek Meclisi bu ülkede işin başında. Şu anki mevcut durumda İran askerlerinin Irak'ta bulunması gerekmiyor. Çünkü orada olanlar bize yakın.. İran'la çok iyi ilişkileri olan kadrolar artık Irak'ı yönetiyor. Felluce'de de zaten operasyonlar sürüyor" demişti.

"İRAN OLMASAYDI..."

Süleymani ayrıca, İran'ın bölgedeki askeri varlığı olmasaydı, bölgenin büyük bölümünde DAEŞ'in hüküm sürüyor olacağını iddia etti.

NE OLMUŞTU?

Irak'ta DAEŞ varlığı ortaya çıkmadan önce Haydar İbadi yönetimindeki hükümet, sıklıkla Şii politikalar sebebiyle eleştirilmişti. Savaş sonrası da devam eden durum iç savaş ve öncesinde Suriye'de de vardı.

O yıllarda dahi İran'ın bölgedeki varlığının sadece komşu ülke olmak olmadığı, diğer ülkelerin yönetimlerinde ve siyasetinde dahli olduğu iddiaları gündemden düşmüyordu

Ayrıca geçen hafta Kasım Süleymani'nin Felluce'de bulunması uzun süre sosyal medyanın gündeminden düşmemişti.

Felluce'ye operasyon düzenleyen "Irak Ordusu"nu yönetmek için sahaya indiği konuşulan İranlı komutan Süleymani hakkındaki iddiaların yanında operasyonu gerçekleştiren askerlerinde "İran yanlısı Irak askerleri" olduğu söyleniyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?