banner39

İran: İstanbul görüşmeler için en uygun yer

İran, nükleer görüşmeleri için İstanbul'u tercih ettiklerini fakat görüşmelerin Irak ya da Çin gibi başka bir yerde yapılmasını önerdiklerini açıkladı

Ortadoğu 04.04.2012, 14:22 04.04.2012, 18:15
İran: İstanbul görüşmeler için en uygun yer

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İstanbul'un, Batılı ülkelerle nükleer görüşmeler yapmak için halen uygun bir yer olduğunu belirtti.

Salihi, İstanbul'un görüşmeler için İran'ın ilk tercihi olduğunu, ancak gelecek hafta başlayacak görüşmelerin Irak ya da Çin gibi başka bir yerde yapılmasını önerdiklerini de söyledi.

İran Dışişleri Bakanı, Tahran'da kabine toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Görüşmelerin Bağdat'ta ya da Çin'de yapılması da seçeneklerimiz arasında" diyerek, bunun her iki tarafın uzlaşması gereken bir konu olduğunu belirtti.

İstanbul'un ilk tercihleri olduğunu vurgulayan Salihi, "İlk başta Avrupalılar bunu reddetti, ancak sonra kabul etti. Bu arada aklımızda başka ülkeler de var" diye konuştu.

Salihi, görüşmelerin içeriğinin tarihi ve yerinden daha önemli olduğunun da altını çizerek, gelecekteki görüşmelerin geçmiştekilere oranla daha iyi olacağını ve görüşmelerde gelişmeler sağlanacağını düşündüğünü söyledi.

Öte yandan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İran'ın, Batılı ülkelerle nükleer görüşmelerin Irak'ta yapılmasını önerdiğini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan dün geç saatlerde yapılan yazılı açıklamada, önerinin, Irak Dışişleri Bakanı Zebari'yle bir İran heyetinin görüşmesi sırasında sunulduğu bildirildi.

Açıklamada, Zebari'nin öneriyi memnuniyetle karşıladığı, ilgili uluslararası taraflarla "gerekli teması" sağlama sözü verdiği ifade edildi.

İran'la "5+1" olarak adlandırılan, BM Güvenlik Konseyi Daimi üyeleri; Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve ABD'nin yanı sıra Almanya'dan oluşan Batılı ülkeler arasındaki nükleer müzakerelerin 13 Nisan'da yapılmasına karar verilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da geçen hafta, İran ve "5+1" ülkelerinin görüşmelerin İstanbul'da olması konusunda anlaştığını söylemişti.

Bir önceki görüşmeler Ocak 2011'de İran'ın reaktörlerde kullanılacak yakıtın yurt dışından gönderilmesi karşılığında uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermeyi kabul etmemesi üzerine kesilmişti.

Batılı ülkeleri, İran'ın nükleer programının nükleer silah yapmak için geliştirildiğinden endişe ederken, İran programın barışçı amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?