banner15

İran, 'kayıp diplomatını' BM'ye taşıyor

Mina'daki izdihamdan bu yana haber alınamayan İranlı eski diplomatın kaçırıldığı iddiaları üzerine İranlı yetkililer BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti

İran, 'kayıp diplomatını' BM'ye taşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suudi Arabistan'daki 'Mina faciası'ndan sonra kendisinden haber alınamayan İran'ın eski Lübnan Büyükelçisi Gazanfer Ruknabadi'nin kaçırıldığına dair artan iddialar üzerine Tahran yönetimi konuyu Birleşmiş Milletler'e taşımaya hazırlanıyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan, Ruknabadi'nin durumunun aydınlığa kavuşturulması için bugüne kadar defalarca Suudi Arabistan'ın Tahran temsilcisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdıklarını ancak sonuç alamadıklarını kaydetti.

Abdullahiyan, olayın aydınlatılması için BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi nezdinde girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

İran'daki bazı yetkililer ve ülke medyası, olaydan yaklaşık 6 hafta geçmesine rağmen kayıp diplomattan hala haber alınamadığına dikkat çekerek, Ruknabadi'nin kaçırıldığını öne sürüyor.

Mina'daki kayıp İranlıların durumunu aydınlatmakla yetkilendirilen İrşat ve Kültür Bakanlığı da Ruknabadi'nin kaçırıldığı olasılığının olduğunu belirtti. Söz konusu bakanlıkta başkan yardımcısı olan Hüseyin Nuşabadi, "Gün geçtikçe kayıp İranlı hacıların kaçırıldığı ve Suudi Arabistan dışına çıkarıldıkları varsayımı daha da güçleniyor" dedi. 

Mina'daki hac faciasında 464 İran vatandaşının hayatını kaybederken 22 İranlıdan hala haber alınamıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 07:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35