banner39

İran Kürt partisi temsilcileri Kandil'de

İran'daki Kürt partisi İKDP'nin temsilcileri 7 yıl aradan sonra ilk kez PKK'nın Kandil'deki temsilcileriyle bir araya geldi

Ortadoğu 28.04.2014, 17:28 28.04.2014, 18:24
İran Kürt partisi temsilcileri  Kandil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP) Genel Sekreteri Mustafa Hicri başkanlığında bir heyet, Kandil Dağı'nda KCK'nın önde gelen ismi Cemil Bayık'ı ziyaret ederek 'Ulusal çıkarlar ve ulusal birlik' konularında görüştü.

Hicri, Türkiye'de çatışmaları önleyen çözüm sürecinin kendilerini sevindirdiğini ancak Kürt haklarının gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Cemil Bayık ise, İran ve Türkiye'nin kendilerine karşı plan hazırlığı içinde olduğunu savunarak, ortak strateji oluşturulmasını gerektiğini söyledi.
 
İran'da 1946 yılında kurulan ve Tahran yönetimine karşı yıllarca savaştıktan sonra, Irak'taki Kürt Bölgesi'nin oluşumuna zarar verilmemesi için silahlı mücadeleye ara vermesine rağmen İran sınırında kampları bulunan İKDP yetkilileri, 2007 yılından sonra ilk kez Kandil Dağı'nda PKK yöneticileriyle ile görüştü. Örgütün internet sitesi Kürdistan Medya'da yeralan habere göre, İKDP Genel Sekreteri Mustafa Hicri ile polit büro üyelerinden Rüstem Cihangiri'nin de bulunduğu heyeti Kandil'de KCK Başkanı Cemil Bayık bir köy evinde ağırladı.
 
Hicri, Türkiye ve PKK arasındaki 'Çözüm  sürecinin' devam etmesi ile KCK tutuklularının serbest bırakılmasından memnuniyet duyduklarını belirtirken, seçimlerde bölgede bir çok belediyeyi alan BDP'yi kutladıklarını söyledi.
 
Hicri, 'Çözüm sürecinde' Kürt ulusal haklarının gözardı edilebileceğiyle ilgili endişelerini de dile getirirken Türkiye'nin, Kürt sorununun çözümü konusunda açık bir siyasi program ortaya koymamdığını öne sürerek şöyle dedi:
 
"Türkiye'de çatışmaların da önünü alan bu süreç bizi de çok sevindirmiştir. Eksikliklerine rağmen, Kürdistan'ın tüm parçalarındaki Kürt halkının ulusal kazanımlarının korunması gerekiyor. Kürdistan'daki yurtsever güçler arasında birlik ve dayanışma oluşturulmalı. Kürdistanlı örgütler kendi aralarında ulusal çıkarlar temelinde işbirliği ve dayanışma sağlaması Kürt halkının düşmanlarının yarattığı korkuyu ve endişeyi gidermede stratejik bir öneme sahip olacaktır."
 
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık ise, Ortadoğu'daki hassas gelişmeler ve İran ile Türkiye'nin çabalarına değinerek, Kürt siyasi güçlerin bu konularda dikkatli olması gerektiğini söyledi. Bayık, İran ve Türkiye'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı olduğunu ancak, Türkiye'nin Kürtler'e karşı plan hazırlığı içinde olduğunu, Irak ve Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) desteklediğini öne sürürken ortak strateji oluşturulması gerektiğini söyledi.
 
İran Kürdistan Demokrat Partisi Polit Büro üyesi Rüstem Cihangiri, DHA muhabirine, 7 yıl sonra ilk kez PKK sorumluları ile görüştüklerini, İran, Irak ve Suriye'de Kürt sorunun çözülmesi konusunda bir çok konuda görüş alış verişinde bulunduklarını belirtti. Cihangiri, "Kürt sorununun çözülmesi için ulusal kongrenin yapılmasının önemini karşılıklı olarak dile getirdik. Ulusal kongrenin sadece bazı partilerinin güdümünde değil bütün partilerin eşit olarak katılım sağlaması konusunda büyük oranda anlaştık. Aramızda daha önce yaşanan bazı meselelerin büyük bölümünü de bu görüşmede hallettik. Onlar da bize büyük ilgi gösterdi" dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?