İran'la Rusya arasında uzun vadeli "iş birliği" görüşmesi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, iki ülke arasındaki iş birliğinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları görüştü.

Ortadoğu 23.06.2022, 15:40
İran'la Rusya arasında uzun vadeli "iş birliği" görüşmesi

Abdullahiyan, resmi daveti üzerine Tahran’a gelen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü. İki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Lavrov ile ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra iki ülke arasındaki "Kapsamlı Uzun Vadeli ve Stratejik İş Birliği Anlaşması"nı görüştüklerini söyledi.

Bilimsel iş birliği kapsamında teknolojik yenilik için bir merkez kurma konusunda Rusya ile anlaştıklarını aktaran Abdullahiyan, iki ülke arasındaki genel vize muafiyetinin karşılıklı olması ve ilk aşamada ticari vizelerin kaldırılmasına İran'ın hazır olduğunu belirtti.

Basın toplantısında, İran'da yapılması planlanan üçlü Astana zirvesine de değinen Abdullahiyan, şunları söyledi:

“Dünyadaki Kovid-19 kontrol koşullarını göz önünde bulundurarak çok uzak olmayan bir gelecekte Türkiye, Rusya, ve İran zirvesinin Tahran'da yapılacağını ümit ediyoruz. Bu toplantının bir kısmı ikili görüşmeler, diğer kısmı Astana formatında gerçekleştirilecektir.”

İranlı Bakan, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulunda İran'ın çıkarlarını ve pozisyonlarını desteklemede verdiği katkı için Rusya'ya teşekkür ettiğini dile getirdi.

Viyana’daki nükleer görüşmelerin yakında yeniden başlayacağını umduğunu söyleyen Abdullahiyan, Amerikan tarafının gerçekçi bir tutum sergilemesi halinde sonuca varabileceklerini kaydetti.

Abdullahiyan, “Bu bağlamda Lavrov, müzakerelerde İran'ın siyasi duruşunu desteklediğini ve anlaşmaya varılması halinde Rusya'nın da desteğini vurguladı.” dedi.

Görüşmede İran'ın İsrail'i suçladığı bazı siyasi suikastları da ele aldıklarını belirten Abdullahiyan, İsrail'in bölgenin güvenliğini ve ilerlemesini tehdit etmesine bölge ülkelerinin izin vermeyeceğini ifade etti.

İranlı Bakan ayrıca, Suudi Arabistan ile diplomatik ilişkileri memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeye çıkabileceği konusunda ortak bir kanaate sahip olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından başlatılan bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını kaydeden Lavrov, “ABD ve uydu ülkelerin yaptırımları ilişkilerin gelişmesini engellerken, ilişkileri genişletmek bizim görevimiz.” açıklamasında bulundu.

Lavrov, enerji, ulaştırma, tarım, finans ve gümrük alanlarında özel yollar bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

İran'a karşı BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden tüm yasa dışı yaptırımların kaldırılması gerektiğini ifade eden Lavrov, ABD’nin sözleşmelere aykırı bir şekilde İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımları kınadıklarını söyledi.

Rus Bakan, İran ile Basra Körfezi'ndeki Arap ülkeleri arasında iş birliğine dayalı bir diyalog kurmaya hazır olduklarını belirtti.

ABD'nin Rusya’yı Viyana’daki nükleer görüşmeleri yavaşlatmakla suçladığını söyleyen Lavrov, bunun doğru olmadığını, müzakereleri yavaşlatanın ABD olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?