banner39

İran lideri Ruhani, Ashton'u kabul etti

Ruhani, İran'da temaslarda bulunan AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ı kabul etti

Ortadoğu 09.03.2014, 15:35 09.03.2014, 15:35
İran lideri Ruhani, Ashton'u kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümetinin Avrupa ile karşılıklı çıkarlara dayanan yapıcı bir etkileşimi benimsediğini söyledi.

Ruhani, İran'da temaslarda bulunan AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yayımlanan görüşmenin ayrıntılarına göre, İran ile Avrupa ülkelerinin ilişkilerinin köklü geleneksel ve tarihsel sürece dayandığını ifade eden Ruhani, “Bugün her iki taraf işbirliği için birçok ortak menfaat ve hedefe sahip” dedi.

“Hükümetinin, dış politika alanında tüm dünya ile karşılıklı menfaat ve saygı esasına dayalı etkileşim içerisinde bulunmaya kararlı” olduğunu söyleyen Runani, şunları kaydetti:

“Hükümetin yeni ilişkiler kurmak istediği alanlardan biri de Avrupa Birliği. Bu alanda Avrupa ülkeleri tarafından siyasiler, parlamenterler ve ekonomistlerden oluşan heyetlerin gönderildiğine şahit olduk. Bu anlamda sizin 28 Avrupa ülkesinin temsilcisi unvanıyla gerçekleştirdiğiniz bu ziyaretin daha büyük bir siyasi anlamı var.

AB ile diyalog çerçevesinde, oldukça hassas bir bölge olan Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgelerini ilgilendiren ve bu alanlarda işbirliği yapabileceğimiz çeşitli konular mevcut. Umarım tüm bu konularda oluşan bu yeni olumlu atmosferden faydalanarak yeni ve ciddi adımlar atabiliriz.”

Nükleer müzakerelerin yanı sıra İran ile AB’nin işbirliği yapabileceği başka alanların da olduğuna dikkati çeken Ruhani, “Fiili süreçten doğru bir şekilde geçilmesi durumunda iki taraf için de son derece önemli stratejik konuların gündeme geleceği bir ortama ulaşacağız. Bu ortamda İran ve AB, örneğin enerji ve transit gibi alanlarda stratejik ilişkilere sahip olabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran ile AB’nin terörizm ve radikalizmle mücadele, Afganistan, Suriye, Irak ve uluslararası boyutta etkiler yaratan uyuşturucu kaçakçılığı gibi bölgesel konularda da diyalog ve işbirliği içerisinde olabileceğine işaret etti.

"TEMSİLCİSİ OLDUĞUM 28 AVRUPA ÜLKESİNİN İYİ NİYET MESAJI İLE BURADAYIM"

Temsilcisi olduğu 28 Avrupa ülkesinin iyi niyet mesajı ile İran’a geldiğini söyleyen AB Yüksek Temsilcisi Ashton, ziyaretin İranlı makamlarla nükleer meselenin dışındaki konulardaki ilk görüşme fırsatı olduğuna işaret ederek, “Bu İran ile AB arasındaki işbirliğini geliştirmek için bir başlangıç” dedi.

Ruhani ile Avrupa Komisyonu Başkanının New York ve Davos’taki görüşmelerine işaret eden Ashton, “Bu görüşmelerde oldukça önemli konular gündeme geldi. Görüşleriniz Avrupa Komisyonu tarafından olumlu bulundu. Görevlerimden biri de bu görüşmelerin devamlılığının sağlanması ve takibi” diye konuştu. 

“AB’nin, İran’ın bölgedeki önemi ve rolünü tamamen kabul ettiğini” söyleyen Ashton, “Burada bulunmam AB’nin İran ile nükleer müzakerelerin yanı sıra daha iyi, daha etkili ve daha hareketli ilişkilere sahip olmak istediğini gösteriyor” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?