banner39

İran Meclisi Ruhani'nin bakanlarını tartışıyor

Meclis, Ruhani'nin önerdiği bakanları mercek altına aldı

Ortadoğu 12.08.2013, 12:05 12.08.2013, 18:43
İran Meclisi Ruhani'nin bakanlarını tartışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran meclisi, yeni cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin geçen hafta yemin töreninde meclise sunduğu bakanlar kurulu listesindeki isimlerin incelenmesi oturumu ile açıldı.

Oturumun açış konuşmasını yapan cumhurbaşkanı Ruhani, hükümet ile meclis arasındaki etkileşimin önemine dikkati çekerek, "Ancak bilgili, dinamik ve çalışkan bir meclis sağlıklı ve başarılı bir yürütme kurulunun garantisi olabilir" dedi.

Bakanlar listesindeki isimlerin incelenmesi için bir haftadır çalışan milletvekillerine teşekkür eden Ruhani, "Umarım önümüzdeki iki ya da üç günde, 11. Hükümetin kabinesi belirlenmiş olur" dedi.

"Kabinede yer alan isimlerin her birinin düşünceleri ve inançları saygıya değerdir ancak bu isimlerin kabinede yer almalarını sağlayan sebepler uzmanlık, tecrübe ve programlarını sunmaları için kendilerine tanınan süre içerisinde gösterdikleri performanstır" ifadelerini kullanan Ruhani, bakan seçiminde ana prensibin devrim, din ve ahlak ilkelerine bağlılık ile tecrübe ve liyakat olduğunun altını çizdi.

Ruhani konuşmasının ardından listesinde yer alan bakanları tek tek meclise tanıttı.

Mecliste çarşamba gününe kadar sürmesi planlanan oturumlarda, listede yer alana bakanları olumlu bulan 5 milletvekili ile bakanların yeterliliğe sahip olmadığını savunan 5 milletvekili görüşlerini paylaşacak.

Meclis Başkanı Laricani, oturumun açılışında 18 milletvekilinin bakanlar listesindeki isimlerin aleyhine görüş bildirdiğini, 148 milletvekilinin ise muhtemel bakanları savunmak için başvuruda bulunduğunu belirtti.

Listedeki bakanlara ve Cumhurbaşkanı Ruhani'ye savunma hakkı verilmesinin ardından, güven oylaması gerçekleştirilecek. Güven oylamasının çarşamba günü yapılması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?