banner39

İran medyasıyla Afganistan'da

İran'ın Afganistan üzerindeki etkisini artırmak için medyayı kullandığı iddia edildi

Ortadoğu 24.05.2012, 14:04 24.05.2012, 14:11
İran medyasıyla Afganistan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'daki medya kuruluşlarının üçte birinin mali veya içerik sağlayan İran tarafından desteklendiği ileri sürülüyor. 

Afgan yetkililer ve medya gruplarının görüşlerini aktaran Reuters'ın analizine göre, İran'ın amacı "işgal orduları çekildikten sonra bölgedeki Amerikan etkisine karşı koyabilmek üzere Afganistan'da bir taban oluşturmak.""

Reuters'a "isimlerinin gizli kalması şartıyla" konuşan bir Afgan hükümet yetkilisi, İran'ın ülkedeki medya, sivil toplum projeleri ve dini okullara yılda 100 milyon dolar' yardım sağladığını, böylece Amerika'ya mesaj gönderildiğini iddia etti.

Afganistan istihbarat departmanı ise haftalık gazete Ensaf ile TV kanalları Tamadon ve Noor'un İran'dan mali destek aldığını kaydetti.

Afganistan'ın en önemli Şii din adamı Ayetullah Muhammed Asef Mohseni'ye ait Tamadon TV'den kısa süre önce ayrılan bir gazeteci de Reuters'e verdiği demeçte, "kanalın Tahran'dan destek aldığını asla doğrulamadını, ama bunun çok açık olduğunu" söyledi. Gazeteci, kanalın binasında "Amerika ile stratejik anlaşmaya karşı protesto çağrısında bulunan posterler" olduğunu, programlara İran yanlısı analistler davet edildiğini" iddia etti.

Tamadon TV ise iddiaları bir "hakaret" olarak niteleyerek reddetti.

Reuters, ABD'nin Afganistan'dan "çekilmeye" hazırlanırken, İran'ın Irak'ta olduğu gibi Afganistan'da da stratejik bir avantaj kazanacağından endişelendiğini belirtti.

Irak'ta yayın lisansına sahip 171 TV, uydu kanalları ve radyo istasyonlarının yarısından fazlasının İran tarafından finanse edilirken, geri kalanların da Amerika Birleşik Devletleri ve Arap Körfez ülkeleri tarafından desteklendiği kaydedildi.

İki ülkenin kültürel, dil ve tarihsel bağlantıları olduğu hatırlatılan analizde, İran'ın medya stratejisinin Afganistan'da "yumuşak güç" olma amacı taşıdığı öne sürüldü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?