banner15

İran 'Mina izdihamı iddiaları'nda ısrarlı

İran Meclisi'nden Burucerdi, izdiham sırasında bazı İranlı yetkililerin kaçırıldığını, Suudi Arabistan'ın açıklama yapması gerektiğini söyledi

İran 'Mina izdihamı iddiaları'nda ısrarlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alâeddin Burucerdi, ülkesinin bazı üstü düzey yetkililerinin Mina faciası sırasında kaçırılmış olabileceğini söyledi.

Burucerdi tarafından yapılan açıklamada hala haber alınamayan İran’ın eski Beyrut Büyükelçisi Gazanfer Ruknabadi gibi bazı yetkililerin izdiham sırasında kaçırılmış olabileceğini ifade ederek Suudi Arabistan’dan açıklama beklediklerini kaydetti.

RUKNABADİ BİLMECESİ

Hac ibadeti sırasında Mina'da yaşanan izdihamda İranlı hacıların sayısı ile ilgili belirsizlik devam ediyor. İran'ın eski Lübnan büyükelçilerinden Gazanfer Ruknabadi'nin de facia sırasında Mekke'de olduğu ve ortadan kaybolduğu belirtiliyor ancak Suudi Arabistan bu isimde birisinin ölüler arasında yer almadığını açıkladı.

Mina izdihamı üzerinden bir ay gibi bir süre geçmesine rağmen ölü sayısındaki belirsizlik sürüyor. Uluslararası haber ajansları izdihamda ölenlerin sayısını 2 binin üzerinde gösterirken Suudi yönetiminin resmi açıklamasında bu sayı 769 olarak verildi.

Olayla ilgili önemli bir iddia ise İran'ın eski Lübnan büyükelçilerinden Gazanfer Ruknabadi ile ilgili. Ruknabadi'nin de olay günü Mekke'de olduğu iddia ediliyor ancak şu ana kadar cesedi bulunmadı. Suudi yetkililer Ruknabadi'nin ülkeye giriş yapmadığını savunuyor. Medya ise eski büyükelçinin ahta bir isimle ülkeye giriş yapmış olabileceğini iddia etmişti. Bunun üzerine İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efham, Ruknabadi'nin bütün İranlılar gibi resmi pasaportla Suudi Arabistan'a gittiğini ve bilgilerinin Suudi yetkililere verildiğini açıklamıştı.

"OLAY RUKNABADİ'NİN KAÇIRILMASI İÇİN DÜZENLENDİ" İDDİASI

İran medyası ise izdihamın Ruknabadi'nin kaçırılması için tertip edildiğini ve onca kişinin İranlı diplomatın kaçırılması için öldüğünü iddia etmişti. Ruknabadi'nin Hizbullah ile ilişkilerinin iyi olduğu ve örgütün yönetimini etkileyen bir isim olması sebebiyle Suudi yönetimi tarafından hedef alındığı öne sürülüyor.

Sonraki günlerde İran yönetimi Ruknabadi'nin öldüğünü açıklasa da bugüne kadar cesedi bulunamadı. Sosyal medya üzerinde ise spekülasyonlar devam ediyor. İran'ın önemli gazetelerinden Kayhan'ın yazarlarından Amir Taheri, bugün Twitter üzerinden İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon Başkanı Alaaddin Burucerdi'nin şu sözlerine yer verdi: "İzdiham günü Ruknabadi hayattaydı, öyleyse onu kim nerede tutuyor"

Görünen o ki Gazanfer Ruknabadi ile ilgili spekülasyon ve iddialar uzun süre devam edecek gibi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35