banner39

İran: Muhaliflerin elinde kimyasal var

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Suriye'de bazı muhalif grupların elinde kimyasal silah olduğuna dair ellerinde delil olduğunu iddia etti

Ortadoğu 16.09.2013, 07:55 16.09.2013, 09:46
İran: Muhaliflerin elinde kimyasal var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Suriye'deki terörist ve aşırı grupların elinde hala kimyasal silahların mevcut olduğunu" ileri sürdü.

Lübnan'ın El-Meyadin kanalının canlı yayınına konuk olan Zarif, İran'ın faili ve kurbanının kim olduğunu gözetmeksizin kimyasal silahları kınadığını yineledi ve "Suriye'deki silahlı grupların kimyasal silah kullandığına dair elimizde bilgi ve deliller var. Bu terörist grupların hala kimyasal silahı var ve bu sadece Suriye'yi değil, tüm bölgeyi tehdit eden bir tehlike" dedi.

Suriye hükümetinin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Zarif, "Bölgedeki şiddeti sonlandıracak tüm çabaları takdirle karşılıyor, kitle imha silahlarından arınmış güvenli bir bölge istiyoruz. Rusya'nın çözüm önerisi ile Suriye hükümetinin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne katılma kararı ABD'nin sert üslubunu yumuşatmasına neden oldu" diye konuştu.

Zarif, ABD'nin diğer ülkelerle zorbalık ve tehditle konuşmaya hakkı olmadığını dile getirerek, "Savaş kışkırtıcılığı tehlikelidir ve ne bölgedeki dostlarımızın ne de ABD'nin yararınadır. ABD'den artık zorba söylemleri bir kenara bırakmasını ve barış niyetinde samimi olduğunu göstermesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

"Bölgede radikal gruplara göz yumanlar herkesten daha fazla zarar görecektir" uyarısında bulunan Zarif, Suriye'ye karşı güç kullanılmasını destekleyen bazı Arap ülkelerinin bu tavrının bilgelikten uzak ve kendi içlerindeki kaosun bir göstergesi olduğunu savundu. Zarif, en zor aşamanın atlatıldığını ve Suriye'ye askeri müdahale ihtimalinin ortadan kalktığını umduklarını kaydetti.

İran ile ABD arasındaki ilişkilerdeki güvensizliğe de dikkat içeken Zarif, "Barışçıl nükleer faaliyetimiz hakkında ABD ile güven ortamını inşa etmeye hazırız" dedi.

Zarif ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'un görüşme talebini kabul ettiğini de söyledi.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?