banner39

İran 'nükleer ajanları' tutukladı

İran istihbaratı nükleer santrallarındaki bilgisayarlara Stuxnet virüsüyle saldırdığını iddia ettiği "nükleer ajanları" tutukladı

Ortadoğu 04.10.2010, 12:37 04.10.2010, 12:37
İran 'nükleer ajanları' tutukladı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran nükleer santrallerine yönelik sanal saldırılara karşı dün operasyonlar düzenledi. Tahran'dan yapılan açıklamada nükleer enerji programına yönelik sanal saldırıların tertiplenmesinde rol alan bazı nükleer ajanların yakalandığı belirtildi.

İngilizce yayınlan Press TV'nin haberinde operasyonun artan düşmanca saldırılarla mücadele amacıyla yapıldığı kaydedildi. İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslahi "Biz her zaman bu ajanların yıkıcı faaliyetleriyle karşı karşıyayız. Düşmanın yıkıcı eylemlerini önlemek amacıyla bu nükleer ajanların bir kısmını tutukladık" dedi.

Muslahi açıklamasında tutuklananların sayısı ve kimlikleri hakkında bilgi vermedi. İran'ın nükleer programlarının bulunduğu bazı bilgisayarlar stxnet isimli güçlü bir virüsün saldırısına uğramıştı. Haftalardır saldırıyla başa çıkmaya çalışan Tahran yönetimi son olarak Batılı sanal güvenlik uzmanlarına da yardım çağrısında bulunmuştu.

Pakistan ve Hindistan'ın bilgisayar ağlarına kısmi zarar verdiği belirtilen virüsün ABD veya İsrail istihbaratınca hazırlandığı tahmin ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü