banner39

İran: Nükleer enerjiye devam

İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye ülkesinin nükleer faaliyetlere devam edeceğini açıkladı

Ortadoğu 01.04.2012, 11:32 01.04.2012, 11:32
İran: Nükleer enerjiye devam

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, nükleer enerji faaliyetlerinin planlandığı gibi devam edeceğini ve uranyum zenginleştirme işleminin askıya alınmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sultaniye, "İran, nükleer enerji faaliyetlerine kararlılıkla devam edecek ve uranyum zenginleştirmeyi asla askıya almayacak" ifadelerini kullandı. UAEK ile işbirliği yapmaya devam edeceklerini de belirten Sultaniye, askeri tesislerin denetlenmesi taleplerini kabul etmeyeceklerini söyledi.
BM, ABD ve AB'nin İran'a yönelik yaptırımlarını da değerlendiren Sultaniye, "Yaptırımların hiçbir etkisi olmadı ve biz nükleer enerji faaliyetlerimizi sürdürmeye kararlıyız" dedi.

Sultaniye, İran'a yönelik ABD ve İsrail'in "saldırı tehditleri" ile ilgili olarak da "Hiç kimse İran'a saldırma cüretinde bulunamaz" ifadesini kullandı. Sultaniye, ülkesine karşı bir saldırıya ağır cevap verileceğini söyledi.

Bu arada, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ile Almanya'da oluşan "5 artı 1" ülkeleriyle İran arasındaki nükleer müzakerelerin 13-14 Nisan'da İstanbul'da yapılacak.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?