banner15

İran, PJAK'ın ateşkes teklifini reddetti

İran, PJAK'ın ateşkes teklifini reddetti, 'Önce sınır bölgelerinden çekilsinler' dedi

İran, PJAK'ın ateşkes teklifini reddetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Devrim Muhafızları, PJAK üyeleri sınırda bulunduğu sürece örgütün ateşkes teklifinin anlamsız olduğunu belirtti.  Yarı resmi Fars ajansına konuşan Albay Hamid Ahmedi, örgüt üyelerinin sınır bölgelerinden çekilmesi durumunda ateşkes teklifinin değerlendirilebileceğini söyledi.

İran, geçtiğimiz hafta PJAK'a yönelik kara saldırıların başlatmış, çatışmalarda 30 PJAK'lının öldürüldüğünü açıklamıştı.

PJAK'TAN İRAN'A ATEŞKES TEKLİFİ

İran'ın uzun süredir operasyonlarla ülkeden attığı ve PKK kamplarına sığınan PJAK, savaş ve şiddetin sorunların çözümüne katkı sağlamadığına dikkat çekerek yeni bir ateşkes süreci geliştirme yanlısı olduğunu duyurdu. PJAK, İran'dan operasyonları durdurması çağrısında bulundu.

PKK'nın İran sınırları içinde faaliyet gösteren kolu olarak bilinen PJAK, son günlerde artan çatışmalı sürece ve İran'ın saldırılarına ilişkin bir açıklama yaptı.

PJAK, yeni bir ateşkes süreci geliştirme yanlısı olduklarını kaydederek, İran'ı ateşkesi kabul etmeye çağırdı.

İran'ın ateşkesi kabul etmesi halinde yarından itibaren bu kararlarını uygulayacaklarını duyuran PJAK, İran'ın çağrılarına olumsuz karşılık verdiği takdirde, gelişmelerden bizzat İran'ın sorumlu olacağını bildirdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35