İran Rus turistlere vizeyi kaldırılabilir

İranlı diplomat, Rus turistlere uygulanan vize bürokrosisinde hafifletmeler yaptıklarını söyleyerek Rusya'dan gelecek olumlu karşılıkla birlikte tamamen kaldırabileceklerini de sözlerine ekledi

İran Rus turistlere vizeyi kaldırılabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Turizm Bakanlığı yetkilisi Murtaza Rahmani Movahed RIA Novosti ajansına Rus turistler için tek taraflı vize kaldırılması fikrini desteklemeye hazır olduklarını, ancak bu konuda Rusya'nın karşılıklı adımlarını beklediklerini söyledi.

Movahed Rus haber ajansına yaptığı açıklamada, "Tabii ki, biz bu fikri destekliyoruz ve bu hedefe ulaşmak için çalışacağız" dedi. 

Movahed Rus haber ajansına, "Biz ülkelerimiz arasında turizmin geliştirilmesini istiyorsak, vize alma sürecini kolaylaştırmamız gerekiyor. Biz bu konu ile ilgili iki adım atmış bulunuyoruz. Birincisi, Rus turistler için havaalanında alınan vize süresini 15 günden 30 güne çıkardık. İkincisi adım ise önümüzdeki bir senede elektronik vize uygulamasını yola koyacağız. Bunun yanında eğer Rusya hükümeti vizelerin kaldırılması konusunda karşılıklı adımı kabul ederse, biz Rus turistler için vizeleri kaldırılmaya hazır olduğumuzu daha önce de belirtmiştik” dedi.

Daha önce, İran'ın Rusya büyükelçisi, Mehdi Sanai ülkesinin Rus turistler için tek taraflı vize kaldırılmasına gidebileceğini söyleyerek, konunun Dışişleri ve Turizm Bakanlıklarında görüşmesini teklif etmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 14:45
banner53
YORUM EKLE

banner39