banner39

İran-Rusya arasında S-300 muamması sürüyor

"Göndereceğiz, gönderiyoruz, gönderdik" açıklamalarından sonra Rusya S-300 füzelerinin İran'a ulaştığı bildirildi ancak İran iddiayı yalanladı

Ortadoğu 11.04.2016, 14:05 12.04.2016, 10:15
İran-Rusya arasında S-300 muamması sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın İran'a göndereceği S-300 füze savunma sistemlerinin ilk bölümünün İran'a ulaştığı öne sürüldü. Açıklamayı yaptığı iddia edilen İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabiri Ensari ise haberleri yalanladı.

İran ve Rus medyasının haberlerine göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, "Teslimat tarihindeki değişikliklere rağmen anlaşmanın hala geçerli olduğunu söylemiştik. Nitekim teçhizatın ilk partisi İran'a vardı. Diğer partilerin teslimatı da devam edecek" dedi.

Ancak Ensari, daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, bazı haber ajanslarında yer alan, "S-300 füze savunma sistemlerine ait ilk partinin İran'a geldiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. 

Ensari, bugün başkent Tahran'daki Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında "İki ülke arasında daha önce yapılmış anlaşmanın uygulanması için yeni anlaşma yapıldı. Bu anlaşmanın ilk merhalesi uygulandı." ifadelerini kullanmıştı. İran devlet televizyonu IRINN, Ensari'nin açıklamalarını, "Rus yapımı S-300 füze savunma sistemlerine ait ilk parçalar İran'a giriş yaptı" şeklinde duyurmuştu.

Ensari, basın toplantısında "uygulanan ilk merhalenin" içeriğine dair ayrıntı vermedi.

Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma sistemi satışı konusunda anlaşmış, ABD ve İsrail imzalanan anlaşmaya sert tepki göstermişti. Rusya, 2010'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik silah ambargosu kararı almasının ardından S-300 anlaşmasını tek taraflı askıya aldığını açıklamıştı. İran, Rusya'nın kararını uluslararası tahkim mahkemesine taşıyarak 4 milyar dolarlık dava açmıştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Nisan 2015'te imzaladığı kararnameyle, S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin İran'a teslimatına yönelik yasağın kaldırıldığı bildirilmişti. Tahran yönetimi de S-300'lerin teslim edilmesi halinde tahkimdeki davayı geri çekeceğini açıklamıştı. Ardında İran ile Rusya arasında S-300'lerin Tahran'a teslim edilmesi için yeni bir anlaşma imzalandığı duyurulmuştu.

Uçaklara ve balistik füzelere karşı etkili olan uzun menzilli S-300 hava savunma füzeleri, eski Rus teknolojisi ile üretilmesine rağmen halen dünyanın etkili hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Nisan 2015'te imzaladığı kararnameyle S-300 uzun menzilli hava savunma sistemlerinin İran'a teslimatına yönelik yasağın kaldırıldığı bildirilmişti.

Uçak ve balistik füzelere karşı etkili olan S-300 füzeleri, eski Rus teknolojisi ile üretilmesine rağmen halen dünyanın etkili hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

S-400 GÖRÜŞMESİ YOK

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, İran ile S-400 füze savunma sistemi hakkında herhangi bir görüşme yapmadıklarını açıkladı.

Rus haber ajanslarına demeç veren Rus diplomat S-300 füze savunma sistemi BM yaptırımlarının kapsamına girmediğini de kaydetti. Rusya bir kaç güne kadar İran'a sattığı S-300 füze savunma sistemini teslim edeceğini yazmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?