İran Rusya'da yeni ittifak mesajı verdi

İran'ın dini lideri Hamaney'in dış politika danışmanı Velayeti, İran, Rusya, Suriye ve Hizbullah arasında ittifak oluşturulması için gerekli ön koşulların hazır olduğunu söyledi.

İran Rusya'da yeni ittifak mesajı verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ayetullah Ali Hamaney'in en üst düzey danışmanı Ali Ekber Velayeti, Rus yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere Moskova'ya geldi. 

Rusya Stratejik Araştırma Enstitüsü Başkanı'nın daveti üzerine "Tahran ve Moskova'nın Yeni Jeopolitik Şartlarda İşbirliği" adlı konferansa katılmak için Rusya'ya geldiğini belirten Velayeti, "Hamaney'in Doğu'ya bakış stratejisi izlenecek" diyerek, son günlerde İran ile Batı ülkeleri arasında gelişen ilişkilere karşın, Doğu ülkeleriyle aralarındaki bağların güçlü tutulacağı mesajını verdi.

Sputnik'in haberine göre, Velayeti, gazetecilerin ‘İran, Rusya, Suriye ve Hizbullah arasında bir ittifak oluşturulmasının mümkün olup olmadığı’ yönündeki soruya, "Elbette, ideal olan bu. İran bölgesel meselelerde Rusya'yla stratejik bir işbirliği yürütüyor. Böyle bir ittifak oluşturulması için gereken ön koşullar hazırlanmış durumda" diyerek cevapladı.

Kürt grupların Cenevre'deki temsil edilmesinin ise 'önemli' ve 'yararlı' olacağını belirten Velayeti, "Suriyeli Kürtlerin, Suriye hükümeti ile iyi bir koordinasyona sahip olduğunu da söylemek isterim." ifadelerini kullandı.

"Suriye’deki insani krizin çözülmesi ve ateşkes sağlanması için Şam hükümetine baskı yapmayı planlanıp planlamadıkları" sorusunu da yanıtlayan Velayeti, "Suriye hükümetine baskı yapanlar teröristler ve onların sponsorları. Bizim yapmamız gereken ise ayakta kalabilmesi için Suriye'ye yardım etmek." dedi.

İnsani sorunların, 'ABD ile Suudi Arabistan gibi dış güçler ve terörist gruplar nedeniyle yaşandığını' belirten Velayeti, "Suriye'ye bunları karşı koyması için yardım etmeliyiz. İnsani sorunlar bu şekilde çözülebilir." diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 16:53
banner53
YORUM EKLE

banner39