banner39

İran şah dönemi başbakanının oğlu CIA'ya çalışmış

İran'da Muhammed Şah Pehlevi döneminde başbakanlık yapan Şapur Bahtiyar'ın oğlu Cihan Şah Bahtiyar, MOSSAd ve CIA ile çalıştığını ve ölen İranlı fizikçilerden önceden haberdar olduğunu söyledi

Ortadoğu 02.06.2014, 11:45 02.06.2014, 16:07
İran şah dönemi başbakanının oğlu CIA'ya çalışmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da Muhammed Şah Pehlevi döneminin başbakanlarından Şapur Bahtiyar'ın oğlu Cihan Şah Bahtiyar, İran yönetimine ve nükleer programına zarar vermek için CIA ve MOSSAD’la çalıştığını açıkladı.

Yazdığı "Moi, Iranien, espion de la CIA et du Mossad" (Ben, İranlı, CIA ve Mossad'ın ajanı oldum) adlı kitabında ABD istihbarat servisi CIA ve İsrail istihbarat örgütü Mossad için çalıştığını belirten Bahtiyar, bunu, İran gizli servis ajanı Ali Vekili Rad tarafından öldürülen babasının intikamını almak için yaptığını ifade ediyor.

Kitabıyla ilgili Fransız radyo kanalı Europe 1'in sorularını cevaplayan Bahtiyar; ABD, İran ve İsrail arasında yaşanan gizli savaşta da rolü olduğunu söyledi. Bahtiyar, 40 yaşına geldiğinde İran yönetimine ve nükleer programına zarar vermek için CIA ile iletişim kurmaya ve işbirliği yapmaya başladığını kaydetti.

Aynı konularda Mossad ile de çalıştığını açıklayan Bahtiyar ayrıca İranlı fizikçilerin öldürülmesinden önce de haberdar olduğunu ima etti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?