İran savaş gemileri Atlas okyanusunda

İran iki savaş gemisini Atlas okyanusuna konuşlandırdığını duyurdu, İran'ın bu hareketi, Körfez bölgesinde savaş gemileri bulunan Amerika'ya bir cevap olarak yaptığı belirtiliyor

İran savaş gemileri Atlas okyanusunda

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran donanmasına ait 2 savaş gemisinin Atlas okyanusuna gönderildiği duyuruldu. Gemilerin bölgeye dün gönderildiği belirtildi.

İran'a bağlı yerel medya tarafından duyurulan haberde, İran donanmasının, Atlas okyanusuna, birihelikopter pisti de bulunan savaş gemisi, diğeri Sabalan yok edici olarak bilinen savaş gemisi olmak üzere iki gemiden oluşan bir donanma filosunun Atlas okyanusuna gönderildiği ifade edildi. Gemilerin önümüzdeki üç ay boyunca bölgede 23 bin deniz mili mesafede seyahat edeceği ifade edildi.

Atlas okyanusuna donanma gönderilmesiyle ilgili konuşan İran Donanma komutanı Amiral Habibullah Seyyari, Amerika'ya yakın bölgeye donanma göndermelerinin sebebini de şu ifadelerle açıklıyor; "Küstah devletler bizim karasularımıza yakın bölgelerde donanmalarını bulunduruyorlar, biz de Amerika'ya yakın bölgeye donanmamızı göndererek o bölgede varlığımızı hissettireceğiz".

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, İran yakın gelecekte, Atlas okyanusunun yanı sıra, Pasifik ve Güney Hint okyanuslarına da donanma göndermeyi planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 17:56
banner53
YORUM EKLE

banner39