banner15

İran: Suriye isterse Kobani'ye yardım ederiz

İran, sadece Suriye yönetiminin talep etmesi halinde Kobanİ'ye yardım edebileceklerini, şu ana kadar böyle bir talep gelmediğini açıkladı

İran: Suriye isterse Kobani'ye yardım ederiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran, Kobani'ye ancak Suriye devletinin izniyle yardım edebileceklerini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, bugün yaptığı basın toplantısında, Kobani'ye yapacakları yardım konusunda Suriye devletinin resmi talebini esas alacaklarını kaydetti. İranlı Sözcü, "Kobani, Suriye toprağının bir parçası ve ancak Suriye devleti talepte bulunursa her türlü yardımı yaparız. Bu tip olaylara karşı ülkelerin milli egemenliği ve uluslararası kurallar göz önünde bulundurulmalıdır" diye konuştu.

Afham, Suriye devletinin Kobani konusunda şimdilik İran'dan resmi bir yardım talebinde bulunmadığını ekledi.

TÜRKİYE'YE TEZKERE ELEŞTİRİSİ

Afham, TBMM'den geçen ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sınır ötesi askeri operasyon yapma yetkisi veren tezkereyi de eleştirerek, mevcut durumu daha da karmaşık hale getirecek her türlü eylemden kaygı duyduklarını, bunu Türk tarafına bildirdiklerini söyledi. Sözcü, Türkiye'yi bölgedeki olaylara karşı sorumlu davranmaya çağırdı.

İranlı Sözcü ayrıca dün yaptığı yazılı açıklamada Kobani'yi kuşatan IŞİD'e karşı Suriye devletine yardım yapılması gerektiğini ifade etmişti.

Afham, Kobani'de insanlık dramı yaşandığını belirterek, uluslararası toplumu bu bölgedeki halkın durumuna kayıtsız kalmakla eleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35