banner39

İran, Suriye'de dış müdahaleye karşı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye'ye askeri müdahelenin çözüm olmadığını dile getirdi

Ortadoğu 02.08.2011, 17:34 02.08.2011, 17:34
İran, Suriye'de dış müdahaleye karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye'ye askeri müdahelenin çözüm olmadığını, ayrıca bölge halkının taleplerinin dolaylı diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. 

Mehr haber ajansı muhabrinin bildirdiğine göre, bugün düzenlediği olağan basın toplantısında yerli ve yabancı gazeyecilerin sorularına cevap veren Ramin Mihmanperest, Suriye'ye askeri müdaheleden bahseden İngiltere Dışişleri Bakanı'nın bu sözü ile ilgili muhabirimizin sorusu üzerine, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki her çeşit askeri müdahelenin meşru olmadığını söyledi. 

Mihmanperest, askeri müdahelenin çözüm olmadığını, ayrıca bölge halkının taleplerinin dolaylı diyalog yoluyla çözülmsi gerektiğini söyledi. 

İran İsam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Bazı güçler tehdit içeren bazı has amaçları doğrultusunda ülkeler içi ve ülkeler arasında ihtilaf çıkarmaya çalışmaktadırlar"şeklinde konuştu. 

Batılı ülkelere tavsiyede bulunan Ramin Mihmanperest, "Yeni sorunlar bölge sorunlarını daha da karmaşık hale getirecektir"şeklinde konuştu. 

FÜZE KALKANI ABD'YE HİZMET EDİYOR

Füze kalkanı Rusya'nın değil İran'a yönelik olduğunu diyen Rusya'nın NATO temsilcisinin bu değerlendirmesi ile ilgili Mehr Ajansı muhabirinin sorusuna cevaben Ramin Mihmanperest, füze kalkanının ABD'nin amaçlarını kapsadığını ve kime yönelik olduğunu kamuoyu daha iyi bildiğini söyledi.

Mihmanperest, İran'ın ülkeler için füze tedidi oluşturmadığını ve askeri gücünü kendini savunmak ve toprak bütünlüğünü korumak için geliştirdiğini belirtti. 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Buşehr nükleer santralinin en kısa zamanda elektrik şebekesine bağlanacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?