banner39

İran: Suriye'de siyasi geçiş hayal

Bölge ülkelerini, Suriye konusunda bilinçli hareket etmeye ve uyanık olmaya çağıran Salihi, Suriye'ye karşı yürütülen politikanın sonucunun iyi hesaplanması gerektiğini, yanlış adımların herkesi etkileyeceğini belirtti.

Ortadoğu 30.07.2012, 13:27 30.07.2012, 13:27
İran: Suriye'de siyasi geçiş hayal

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İran’da temaslarda bulunuyor. Muallim, başkent Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile Suriye’deki son gelişmeleri ele aldı.

Salihi, Suriye’de yönetim boşluğu olacağı ve bunun da başka bir hükümet tarafından kolaylıkla doldurulacağı düşüncesinin “hayal” olduğunu söyledi. İranlı bakan “Bölgedeki ülkelerin gözlerini açmalarını ve yaptıkları şeylerin sonuçlarını düşünmelerini umuyoruz. Eğer yanlış yönde bir adım atarlar ve bu yolda ilerlemeye devam ederlerse, bunun sonuçları onları da etkileyecek”dedi.

Annan Planı’nı uygulamaya çalıştıklarını ancak bunun engellendiğini ifade eden Suriye Dışişleri Bakanı Muallim de, merkezinde İsrail’in yer aldığı uluslararası düzeyde komplolarla karşı karşıya olduklarını savundu.

Salihi, Suriye'de reformların hayata geçirilebilmesi için yönetime fırsat verilmesi gerektiğini belirtti.

''Suriye halkı da diğer halklar gibi tüm haklara sahip olmalı. Çok partili siyasi yapı, meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleri bu haklardan bazılarıdır ki Esed yönetimi bunları yaptı zaten'' diyen Salihi, Suriye yönetimi ve Beşşar Esed'e, verdiği sözleri uygulama fırsatının verilmesi gerektiğini kaydetti.

Suriye'de halkın bir kesiminin ülkede değişiklik için ayağa kalktığını, harekete geçtiğini kabul ettiklerini anlatan Salihi, ''yeni anayasa, partiler yasası ve meclis seçimleri'' gibi meşru taleplerin yönetim tarafından yerine getirildiğini söyledi.

Salihi, Suriye'ye karşı komploların arttığını ve bunların arkasında da İsrail'in olduğunu belirterek, ''Siyonist rejiminin Suriye'de yönetimi devirmeye yönelik komplolara öncülük ettiği'' görüşünü dile getirdi.

Bölge ülkelerini, Suriye konusunda bilinçli hareket etmeye ve uyanık olmaya çağıran Salihi, Suriye'ye karşı yürütülen politikanın sonucunun iyi hesaplanması gerektiğini, yanlış adımların herkesi etkileyeceğini belirtti.

Suriye'deki gelişmelerin sonucunun önceden kestirilemeyeceğini, bölgeye hatta dünyaya etkileri olacağını bildiren Salihi, ''Suriye'de yönetim boşluğu olacağı ve bunun da başka bir hükümet tarafından kolaylıkla doldurulacağı'' düşüncesinin tamamen yanlış olduğunu söyledi.

Salihi, Suriye konusunda akılla, bilinçle ve hayırlı niyetle hareket edilmemesi durumunda herkesin zararlı çıkacağını vurguladı.

''Muhalif grupların yönetimle müzakere yapmasını istiyoruz''

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim de Annan Planı'nı uygulamaya çalıştıklarını ancak bunun engellendiğini söyledi.

Suriye'deki gruplarla görüşme isteklerinin olumsuz karşılandığını belirten Muallim, ''Muhalif grupların, yönetimle müzakere yapmasını istiyoruz'' dedi.

Merkezinde İsrail'in yer aldığı uluslararası düzeyde komplolarla karşı karşıya olduklarını anlatan Muallim, ''Teröristlerin, Şam'ı ele geçirmeye çalıştıklarını ancak yenilerek Halep'e çekildiklerini, onların orada da yenilgiye uğrayacağını'' söyledi.

Muallim, ülkesine yönelik askeri bir saldırı ihtimaline ilişkin, ''Suriye'nin güçlü bir savunması var ve vatanımızı koruyabiliriz'' ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?