banner15

İran: Suriyeli muhaliflere silah verilmesin

İran Dini Lideri Hamaney, ülkesindeki diplomatlara yaptığı konuşmada muhaliflere silah verilmemesi çağrısı yaptı

İran: Suriyeli muhaliflere silah verilmesin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın Dini Lideri Ali Hamaney, Suriyeli muhaliflere silah verilmemesi çağrısında bulundu.

Başkent Tahran'da, ülkesinin yabancı ülkelerde görev yapan diplomatlarına konuşan Hamaney, Suriye sorununun çözümü konusundaki İran'ın tezini yineledi.

Hamaney, "Biz bir devlet hakkında, diğer devletlerin toplanılıp, o devlet ve başkanı hakkında karar almalarını doğru bulmuyoruz. Hiçbir devlet kendisi hakkında böyle bir karar alınmasını kabul etmez" ifadelerini kullandı.  

Hamaney "Suriye'de savaş sona ermeli. Devlet merkezli barış yapılmalı. Çünkü devlet, bir taş dahi atılsa ondan zarar görür. Huzuru bozanlar o taşı atanlardır. Onlar da muhalifler. Bunlara (muhaliflere) silah ve imkan verilmemelidir. Onlar (muhalifler) bir şey yapmasınlar, bunlar da (Esad rejimi) bir şey yapmaz. Güvenlik sağlansın ve bir seçim yapılsın. Amerika'nın veya diğer ülkelerin 'o gitsin, bu kalsın' sözleri mantıklı değil" şeklinde konuştu.

Bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini dile getiren Hamaney, "Biz ülkelerin toprak bütünlüğünün parçalanmasını kabul etmiyoruz. Etnik kökenli küçük bölünmeler, bölgedeki savaşın devamı anlamına gelmektedir" dedi.

Hamaney, "Silahlı gruplardan birinin başa getirilerek onun karar alması ve devlet kurmaya kalkması hali hazırdaki devlet tarafından kabul edilmeyecek ve savaşın devamı anlamına gelecektir. Ortaya koydukları formüller çare değil. Tek çözüm, İran devletinin sunduğu formüldür" değerlendirmesinde bulundu.

Viyana'da Cuma günü, ABD, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran’ın da aralarında bulunduğu 17 ülkeden dışişleri bakanlarının katılımıyla Suriye’deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla görüşmeler yapılmıştı.

Suriye'de 2011 yılında başlayan halka şiddet uygulanması ve iç çatışmalarda İran, önceleri bu ülkedeki askeri varlığını gizlemeye çalıştı. Tahran yönetimi başlangıçta, Suriye'deki askeri varlığının kutsal mekanları korumakla sınırlı olduğu yönünde açıklamalar yaptı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35