banner39

İran: Suriye'nin içişlerine karışmayın

İran, hiçbir ülkenin Suriye’nin içişlerine karışmasına hakkı olmadığını açıkladı

Ortadoğu 04.10.2011, 14:52 04.10.2011, 15:03
İran: Suriye'nin içişlerine karışmayın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran’ın Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın muhalifleri ile irtibat kuruduğu haberine tepki gösteren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, hiçbir ülkenin Suriye’nin içişlerine karışmasına hakkı olmadığını söyledi.

Mehr haber ajansına göre, bugün düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularına cevap veren Ramin Mihmanperest, İran İslam Cumhuriyeti’nin halka yönelik şiddet uygulanmasına karşı olduğunu ifade ederken, onların taleplerine kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

İran’ın Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın muhalifleri ile irtibat kuruduğu haberi ile ilgili bir soru üzerine İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye’deki olayların bir iç sorunu olduğunu ve hiçbir ülkenin bu ülkenin içişlerine karışmasına hakkı olmadığını belirtti.

Ramin Mihmanperest, bu ülkenin içişlerine karışmak yerinde halk ve devlet arasında diyalog zamini oluşturulması gerektiğini hatırlattı.

Mihmanperest, Suriye’de istikrarsızlık çıkarılmak istendiğini konuşmasına ekledi.

Suriye muhaliflerinin Türkiye’de toplantı yapmasıla ilgili bir soruya cevap veren Ramin Mihmanperest, “Bu gibi girişimlerin Suriye’de olmak üzere Bahreyn ve Yemen’de diyaloğu candırmak amacıyla yapılıyorsa olumlu bir adımdır. Eğer ülkelerin içişlerine müdahele niteliği taşıyorsa ve istikrarsızlık yapıyorsa o zaman olumlu bir adım taşımamaktadır”dedi.

İslami uyanışın bölgede Siyonist rejimi için büyük bir tehdit oluşturduğunu dile getiren İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Siyonist rejimin bölge ülkeleri arasında gerginlik çıkarmaya çalıştığını, bundan dolayı onların bu gibi komlolarını dikkatli olmak gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (1)
velid halebi 11 yıl önce
Drakulanın maskesi düştü. Zalimlerden yana olmayı nasıl da haysiyetinize yakıştuıduınız! "İSTİKBAR" Felsefesiyle binlerce gencimizi zehirleyen sefiller ve sahtekarlar şimdi neler söylüyorlar. Siz de o zaman Bahreynin içişlerine karışmayın! Laik Tunusun yanında duruyorsunuz, neden tekbir sesleriyle arkasında durduğunuz tağutla savaşan Libyalı Müslümanların da yanında olduğunuzu açıklayamıyorsuz?
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?