banner15

İran, Suriye'ye özel kuvvetler gönderiyor

İran, 65. Tugay'ından özel birliklerin Suriye’de görev yaptığını açıkladı. Suriye’ye ek asker göndereceğini açıklayan İran'ın Devrim Muhafızları’ndan bir albay daha Suriye’de öldü.

İran, Suriye'ye özel kuvvetler gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ordusunun 65. Tugay'a bağlı özel kuvvetlerin Suriye'de 'danışman' olarak görev yaptığını söyleyen İran Ordusu Kara Kuvvetler Koordinatörü Ali Arasta, ordunun başka birliklerinden de Suriye’ye asker göndereceklerini açıkladı.

İran medyası, Devrim Muhafızları'ndan bir albayın daha Suriye’de öldüğünü söyledi. İran Tesnim haber ajansında yer alan habere göre Maşallah Şemsi adlı İranlı subay Cumartesi günü 2 Nisan’da öldü. Şemsi'nin ölüm yeri belirtilmedi.

İran’ın Suriye’deki 'danışman' sayısını arttırdığı yönündeki açıklamasından sonra 212 İranlı asker, Suriye'de hayatını kaybetti

İran Mart 2011’den beri ayaklanmaları bastırmak için Baas rejimine destek veriyor. Protestoların silahlı çatışmalara dönüşmesiyle güç kaybına uğrayan Şam rejimi, müttefiki Tahran’dan paralı askeri desteği almaya başlamıştı.

Suriye’de savaşan askerlerinin olmadığını öne süren İran, Suriye’deki askerlerinin danışman sıfatıyla orada bulunduklarını iddia ediyor. Orada ölen askerlerine ise 'gönüllü' sıfatını kullanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 18:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48