banner39

İran, Suud ve Suriye yönetimi buluşturulacak iddiası

Umman, Suud Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'le Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'i bir araya getirmek için zemin hazırlıyor.

Ortadoğu 05.08.2015, 19:57 06.08.2015, 09:55
İran, Suud ve Suriye yönetimi buluşturulacak iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Umman'ın başkenti Maskat’ta Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'le Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif arasında üçlü görüşme yapılacağı iddia ediliyor.

El Avsat gazatesinin sitede yayınlanan habere göre, Rus İstihbarat Teşkilatı'nın, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Al El Memluk’un S. Arabistan’ın ikinci Veliahti prens Muhammed Bin Salman ile görüşmesini sağlamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Syrgey Lavrov’un bu kez Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'le Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’ın  Umman Başkenti Maskat’ta görüşmelerinin hazırlıklarını yaptığını ileri sürdü.

Habere göre, Suriye muhalif güçlerine destek programlarına son vermek, IŞİD ve Nusra’ya ikisinin aynı tahlike oluşturduğu nedeniyle ayırt yapmadan davranmak ve ‘ılımlı’ olarak nitelendirilen muhalefet ile ilgili başka seçeneklere kapı açmak amacıyla önce S. Arabistan ile sonra Türkiye ve Ürdün ile anlaşmalara varmak için uluslararası çabalar harcanıyor.

Öte yandan, Suriye Rejimi yanlısı ‘Suriye Haber Merkezi’ sitesi, iyi haber alan kaynaklardan, Suud İstihbarat Şefi’nin bu ayın sonunda Suriye ile güvenlik dosyasını takip etmek üzere Şam’a bir ziyaret gerçekleştireceğini aktardı.

Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Al El Memluk’un Riyat ziyaretine karşılık olarak gelen Bu ziyaretin, S. Arabistan ile Suriye arasındaki güvenlik konularıyla ilgili fikir alış-verişi çerçevesinde gerçekleşeceği belirtildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?