banner39

İran-Suudi ekseninde Ortadoğu'nun geleceği | TARTIŞMA

DÜBAM Yuvarlak Masa Toplantıları'nın bu ayki programında, İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan gerginliklerin bölgeye yansımaları ele alındı

Ortadoğu 10.02.2016, 13:35 10.02.2016, 19:58
İran-Suudi ekseninde Ortadoğu'nun geleceği | TARTIŞMA

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Bülteni Aratırma Masası (DÜBAM) bünyesinde her ay yapılan Yuvarlak Masa Toplantıları'nın bu ayki toplantısında "İran-Suudi Arabistan İlişkileri Denkleminde Ortadoğu" konuşuldu.

Yrd. Doç. Aynur Erdoğan'ın moderatörlüğündeki programın konukları, Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Eskişehir Üniversitesi Osmangazi Üniversitesi öğretim görevlisi ve sitemizin yazarlarından Levent Baştürk, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Sinkaya idi.

Bayram Sinkaya, iki ülkenin dini anlayışlarının modern dönemde devlet ideolojilerini nasıl belirler hale geldiğinin izi sürüyor. Sinkaya İran’ın İslam Devrimi sonrasında mezhepçi söylemden uzak durmaya itina gösterdiğinin altını çizerken 90’lı yıllarla birlikte devrim ideolojisinden uzaklaşan ülkenin daha fazla ulus devlet olma özelliği gösterdiğini söylüyor.

Mehmet Ali Büyükkara ise Suudi Arabistan’ın Selefilik ve Vahabilik ekseninde şekillenen din anlayışının marjinalliğine işaret ederek bu ülkenin Sünniliğin temsilciliği konumuna yerleştirilmesine şüpheyle yaklaşıyor. Diğer yandan Suud’un özellikle Orta Asya ve Balkanlar’da eğitim yoluyla gençlerin selefileşmesindeki etkisini işaret ediyor.

Levent Baştürk de, Suudi Arabistan’ın hem Batıyla ilişkiler hem de askeri kapasite bakımından İran’dan muazzam bir “üstünlüğe” sahip olduğunu vurguluyor. Baştürk diğer konuşmacılar gibi, yaşanan çatışmanın mezhep eksenli olmaktan öte uluslararası çıkar çatışmalarının da dahil olduğu siyasi hesaplaşmalar olduğunu ifade ediyor.

Toplantıda Şii alim Nimr'in idam edilmesinden sonra gerilen İran-Suudi Arabistan ilişkileri, iki devletin toplumsal, ekonomik ve siyasi yapısı tarihe ve geleceğe projeksiyon tutarak çözümlenmeye çalışıldı.

TOPLANTININ YAZILI METNİ VE VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ...

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?