İran Trump'tan 'anlaşmaya devam'ı istedi

Başkanlık seçimini kazandığı taktirde İran ile nükleer anlaşmayı iptal edeceğini açıklayan Trump’ın zaferi sonrasında, İran'dan 'rahat' açıklamalar yapıldı

İran Trump'tan 'anlaşmaya devam'ı istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) halk,  Donald Trump'u 45. başkan olarak seçti. Trump'ın seçim vaatlerinden birisi de, başkan olduğu taktirde nükleer anlaşmaları iptal edeceğiydi. Trump'ın bu vaadini yerini getirmeyeceği merak edilirken, İran'dan da Trump'un başkan seçilmesi sonrasında umursamaz tavırlı yorumlar geldi. İran Devlet Başkanı ve dışişleri bakanı ayrı ayrı yaptıkları açıklamada, nükleer anlaşmadan dönülemeyeceğini söyledi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD de yapılan seçimler ile ilgili olarak bakanlar kurulunda şunları söyledi: "ABD konumu, uluslararası toplumda ve dünya kamuoyunda yanlış politikalar sebebi ile zayıflamış. Dünya ve Avrupa'dan daha da uzaklaşması bu konuma daha fazla darbe indirecektir. ABD deki seçim sonuçları iç istikrarsızlık ve heyecanın uzun süre kalmasına sebep olacak. İç ihtilafları gidermek uzun zaman alacak.

İran'ın diğer ülkeler ile olan ekonomik ilişkileri yaptrımların kaldırılması ile birlikte gelişmeye başladı ve geri dönüşü olamaz. Nükleer anlaşma ise bir ülke ile yapılmadı BM güvenlik konseyi onayı ile alınmış bir karardırve bir hükümetin değişmesi ile değişmeyecektir."

DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF

Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlanan ABD’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendiren İran Dışişleri Bakanı Zarif ise, “ABD, İran’la yaptığı nükleer anlaşmada üslendiği taahhütlerine bağlı kalmalı” dedi.

Romanya’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Trump’ın seçilmesini ,“ Bu, ABD halkının tercihidir fakat ABD başkanı günümüz dünyasındaki gerçekleri iyi bilmeli ve bu gerçeklere göre hareket etmeli” ifadeleriyle değerlendirdi.

Zarif, “ABD ve İran’ın diplomatik ilişkisi bulunmamaktadır, ancak ABD’nin yeni başkanı, İran’la yapılan nükleer anlaşmada Washington yönetiminin çok taraflı bir yükümlülük olarak üstlendiği taahhütlerine bağlı kalmalı” diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39