İran-Türkiye arasındaki ticaret 35 milyar dolara ulaşacak

Türkiye ile İran arasında ticaret hacminin 35 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. İki ülkenin siyasi ilişkileri Suriye savaşı nedeniyle kötü bir seyir izliyordu.

İran-Türkiye arasındaki ticaret 35 milyar dolara ulaşacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası'nın Tahran'a yaptığı ziyarette, iki ülkenin ticaret hacminin 35 milyar dolara çıkacağı kaydedildi.

Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Eyüp Bartık, ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada “İran ve Türkiye birçok ortak özelliklere sahip. Ticari ve ekonomik ilişkilerimizde taşımacılık ve lojestik özelliklerimizi göz ardı edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Bartık, “Türkiye, İran mallarının Avrupa’ya giriş kapısı gibi ve İran, Türk ürünlerinin Orta Asya’ya gidebilmesi için bir kapı olduklarından dolayı, İran ve Türkiye birbirlerine iyi bir ticari ortak olabilir” diye konuştu.

İki ülke ilişkilerinde iniş çıkışların da yaşandığını kaydeden Bartık, bunların çözülebilir olduğunu, zira Türkiye’nin İran ile anlamlı ticari ilişki kurulması için ciddi bir iradesi olduğunun altını çizdi.

İranlıların ticaret anlayışını sevdiğini ve Türk tüccarın da İranlılarla iyi ilişkiler kurabileceğine değinen Bartık, “2015 yılında imzalanan İran ve Türkiye arasındaki öncelikli ticaret anlaşmasının hedefinin iki ülke arasındaki ticaret hacminin 35 milyar dolara çıkmasıdır” diye ifade etti.

İran’da tüketilen bazı malların Gaziantep’te profesyonel bir şekilde imal edildiğini açıklayan Bartık, bu ürünlerin İran’a ihracat yapabileceğini, İranlıların da ham madde konusunda Türkiye’ye ihracat yapabileceklerini belirtti.

Bartık sözlerinin sonunda, “Gelecek iki ay içerisinde bir Türk tüccar heyeti temsilinde İran’a bir ziyaret düzenleyerek iki ülke arasındaki ricaret hacmi ve ticaretin gelişmesine önleyen konuları ele alacağız” diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 17:48
banner53
YORUM EKLE

banner39