banner15

İran TV'sinde Azerileri küçümseyen program kaldırıldı

İran'da devlet televizyonundaki bir çocuk programı Azerilerle dalga geçince yayından kaldırıldı

İran TV'sinde Azerileri küçümseyen program kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran devlet televizyonunda yayımlanan bir çocuk programı ülkedeki Azerilerin tepkisi üzerine yayından kaldırıldı.

Trend ajansı, İran devlet televizyonunun (IRIB) İranlı Azerilerin şikayeti üzerine çocuklar için yayınlanan programın yayınını askıya aldığını bildirdi. Habere göre, her Cuma yayınlanan popüler “Fitileh" çocuk programı 6 Kasımda yayınlanan son bölümünden sonra durduruldu.

Programının son bölümünde Azeri dilinde alaycı bir üslup kullanıldığı ve İran'da yaşayan Azerilerin tepkisini çektiği bildiriliyor.

IRIB’den yapılan açıklamada yapılanın hata olduğu kabul edildi ve denetimsizlik sonucu gözden kaçtığı belirtildi. Televizyon kanalı olayın yanlışlıkla meydana geldiğini vurgulayarak İranlı Azerilerden özür diledi.

Bu açıklamada ayrıca çocuk programları sorumlusunun görevden alındığı ve iki diğer yetkiliye ihmalden dolayı uyarı cezası verildiği bildirildi.

Kanalda yayınlanan "Fitile" adlı çocuk programının geçen cuma günkü bölümünde, otelin pis kokmasından şikayetçi olan ve Azeri Türkçesiyle konuşan bir baba-oğula, resepsiyon görevlisinin kendilerinin ağzının koktuğu yönünde cevap vermesi ve baba-oğulun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediğine yönelik ima, ülkedeki Azerilerin tepkisini çekmişti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Anar
Anar - 4 yıl Önce

Biz azeri deyilik.Azerbaycanliyiq!

banner39

banner36

banner37

banner35