banner39

İran ve 5+1'in müzakereleri sonlandı

İran ve "5+1" ülkeleri arasında yapılan nükleer müzakerelerin ilk turu tamamlandı

Ortadoğu 05.04.2013, 14:06 05.04.2013, 15:33
İran ve 5+1'in müzakereleri sonlandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran ve 5+1 ülkelerinin nükleer müzakerelerinde ilk tur sona erdi.

Kazakistan'ın Almatı şehrinde gerçekleşen müzakerelerde İran heyetinin başkanlığını İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve nükleer başmüzakerecisi Said Celili ve 5+1 ülkelerinin başkanlığını AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton üstlendi.

Müzakerelerde daha önce hazırlanan raporların incelendiği bilinmesine rağmen ne sonuca varıldığı bilinmiyor. Açıklamaların birkaç saat içinde geleceği tahmin ediliyor. 

Taraflar, 26-27 Şubat'ta Almatı'da yapılan müzakereleri "ileri dönük ve olumlu" olarak değerlendirmiş ancak tam uzlaşı için kayda değer bir gelişme sağlanamadığınI açıklamıştı.

İran ve "5+1" grubunun, son 5 yılda yaptığı 8 müzakerede anlaşamadıkları konuların başında uranyum zenginleştirme, nükleer enerji elde etme hakkı ve yaptırımlar geliyor.

"Uranyum zenginleştirmeyi durdurun" yönündeki "5+1" ülkelerinin talebini "kırmızı çizgileri" olarak görenİran, bunun müzakere dahi edilemeyeceğini belirtiyor.
İran'ın, "Her ülke gibi bizim de nükleer enerji elde etme hakkımızı resmen tanıyın" yönündeki talebi de diğer ülkeler tarafından kabul edilmiyor.

Taraflardan birinin "kırmızı çizgi" diğerinin ise "hak" olarak gördüğü konulardaki anlaşmazlıklardan dolayı BM, AB ve ABD birçok alanda İran'a yaptırım uyguluyor.

Yaptırımları "Haksız ve yasa dışı" olarak niteleyen ve bunların kaldırılmasını isteyen Tahran yönetimi, uluslararası yasaların her ülkeye verdiği haklar doğrultusunda nükleer enerji faaliyetlerini sürdüreceğini belirtiyor.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler İran'ı nükleer çalışmalar sonucunda silah temin etmeye çalışmakla suçlarken, İran çalışmalarının tamamen enerji ve tıbbi amaçlarla olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?