banner39

İran ve Boeing'den 35 yıl sonra bir ilk

Boeing 1979 yılından bu yana ilk defa İran'a uçak parçası sattı

Ortadoğu 23.10.2014, 10:02 23.10.2014, 10:02
İran ve Boeing'den 35 yıl sonra bir ilk

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'la 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerinin başlamasıyla birlikte, İran'a uygulanan ambargolarda bazı gevşemeler oldu. Bunlardan biri de dünya devi uçak firmalarının İran'a uçak parçası satmasının önünün açılmasıydı. Boeing bu kapsamda 1979 yılından bu yana ilk defa İran'a uçak parçası sattı. Satış bedelinin 120 bin dolar olduğu belirtiliyor. 

Boeing ve Airbus aslında çok daha önceden ABD yönetimine bu yönde talepler sunduklamrını belirtiyorlardı. Firmalar, İran'a ambargonun devam etmesi durumunda bile uçak yedek parçalarının satışına istisna getirilmesini istemişti. Şirketler, İran'ın kullandığı uçakların güvenliğinin uluslararası bir konu olduğunu bu yüzden de yedek parça satışına izin verilmesini istemişti. Ancak bu talep son aylara kadar bir cevap bulamamıştı.

Nükleer müzakerelerin başlamasıyla birlikte yumuşayan ilişkilerin bir sonucu olarak uçak firmalarına İran'a uçak yedek parçalarının satılması için izin çıktı. Bu kapsamda da Boeing 120 bin dolarlık bir yedek parça satışını İranlı havayolu şirketine yaptı. Bu satışın arkasından yenisinin gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

İran ambargodan dolayı kullandığı yolcu uçakları için yedek parçaları karaborsadan yasadışı olarak alıyordu. 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?