banner15

İran ve Bulgaristan'dan yatırım atağı

Bulgaristan Başbakanı bugün gittiği Tahran'da iki ülke arasında üç alanda mutabakat zaptı imzalandı

İran ve Bulgaristan'dan yatırım atağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Birinci Başkan Yardımcısı İshak Cihangiri Tahran ve Sofya arasında özellikle siyaset ve ekonomide ikili ilişkileri geliştirmek için kararlı olduklarını vurguladı.

Pazartesi günü Tahran'a giden Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Cihangiri İran ve Bulgaristan arasında daha öncey apılan üst düzey heyet görüşmelerini "olumlu ve yapıcı" olarak nitelendirdi. "Müzakereler sırasında, petrol, gaz, ulaşım, endüstri ve tarım da dahil olmak üzere işbirliğinin çeşitli alanları ele alındı" diyerek iki tarafın da farklı alanlarda ortak yatırım hakkında görüş alışverişinde sözlerine ekledi.

Cihangiri ve Borisov'un katıldığı bugünkü toplantıda, iki ülkenin üst düzey yetkilileri ekonomik işbirliğini artırma çabaları kapsamında üç Mutabakat Zaptı imzaladı.

Mutabakat Zaptlarından biri, Tahran ve Sofya arasında telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri işbirliğini geliştirme konusunda.

İkinci mutabakatta yatırım, ekonomik ve teknik yardım konularında iki ülke arasında ortak bir çalışma grubunun kurulması kararlaştırıldı.

Üçüncüsünde ise İran'ın Küçük Sanayi ve Endüstriyel Parklar Örgütü ile Bulgaristan'ın Küçük ve Orta Ölçekli Tanıtım Ajansı arasında bir Mutabakat Zaptı yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 15:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48