banner39

banner35

İran ve Çin Endonezya'da petrol tesisi kuruyor

İran ve Endonezya birlikte 8,4 milyar dolar değerinde petrol rafinerisi inşa edecek

Ortadoğu 10.08.2016, 13:48 10.08.2016, 13:57
İran ve Çin Endonezya'da petrol tesisi kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve Endonezya ortak bir projede buluştu. İki ülkenin 8,4 milyar dolar değerinde ortak petrol rafinerisi inşa edeceği bildirildi. Projeye Çin ve Avrupa yatırımcıların da dahil olduğu açıklandı.

İran Petrol ve Doğalgaz Ürünleri Birliği Başkanı Hassan Hosrodzherdi, Mehr Haber Ajansı'na ülkesinin Endonezya ile önemli bir anlaşma imzaladığını söyledi.

Hosrodzherdi yaptığı açıklamada, "Biz anlaşmayı imzaladık ve Endonezya hükümeti bu proje için arazi tahsis etmiştir. Projenin maliyeti yaklaşık 8,4 milyar dolardır. Petrol fabrikasının inşaatı 4.5 -5 yılda tamamlanmış olacaktır” dedi.

Yeni İran-Endonezya ortak petrol fabrikasının kapasitesi senede 300 bin varil olacak. İranlı yetkiliye göre, üretilen petrol ürünlerinin yüzde 30 İran’a, yüzde 20 Endonezya’ya, yüzde 50 ise Çin’e ait olacak.

Endonezya 8 Ağustos tarihinde devlet petrol şirketi Pertamina National Iranian Oil Company ile bir mutabakat imzaladı. Anlaşma iki büyük petrol yataklarının ortak araştırmasını öngörüyor. Pertamina ve NIOC şirketleri 5 milyar varil petrol bulunduğu tahmin edilen Mansure ve AB Teymur alanlarında araştırma yapacak.

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?