banner15

İran ve Hindistan'dan bölgesel ortaklık

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a giden Hindistan Başbakanı Narenda Modi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.

İran ve Hindistan'dan bölgesel ortaklık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani resmi ziyaret için Tahran'a gelen Hindistan Başbakanı Narenda Modi ile görüştü. Toplantı sonrası iki lider bir basın açıklamasında bulundu.

Hasan Ruhani basın toplantısında Hindistan'ın Asya kıtası ve bölgede önemli rol oynadığını belirterek, şunları kaydetti:

"İran ve Hindistan arasındaki ilişkilerin artırılması iki ülkenin halkı ve tüm bölgenin yararınadır. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler eskisinden daha çok geliştirilebilir. Bugün yapılan görüşmelerde ticari ilişkilerin kapsamlı ekonomik ilişkilere dönüştürülmesine karar verildi. Hindistan’ın Çabahar limanına yatırım yapması İran ve Hindistan ilişkilerinin büyük sembolü niteliğinde olabilir. Afganistan, Irak, Suriye ve Yemen gibi ülkelerde yaşanan krizleri dikkate alarak, iki ülkenin siyasi alanda da işbirliği yapmasının gayet olumlu sonuçlar doğuracağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

İkili ilişkilerin geliştirilmesini memnuniyetle karşıladığı belirten Narenda Modi de bu toplantıda, "Bölgenin güven ve istikrarında İran ve Hindistan kilit rol oynuyor. Terörizm tehlikesinin yayılmasını engellemek konusunda iki ülkenin ortak görüşleri vardır. İran ile Hindistan, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda işbirliği yapabilir" şeklinde konuştu.

HİNDİSTAN 20 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK

Geçtiğimiz günlerde Hindistan Enerji bakanı Dharmendra Pradhan, ülkesinin İran'daki Çabahar liman kentine 20 milyar dolarlık enerji yatırımına hazır olduğunu açıklamıştı. Pradhan, İran Petrol Bakanı Bican Zanganeh ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada "İran ve Hindistan’ın enerji bağları sadece petrol ticaretine bağlı kalmayacak" demişti. Hindistan'dan gelen bu açıklamanın ardından iki ülke arasında önemli ticari anlaşmalar imzalanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 14:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48