banner39

İran vekiline Kuveyt'ten gerilimi düşür çağrısı

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah, ülkesine gelen İran dışişleri bakan vekiline, Suudi Arabistan ile yaşanan gerilimi hafifletmenin İran'ın görevi olduğunu belirtti

Ortadoğu 07.01.2016, 17:39 07.01.2016, 17:39
İran vekiline Kuveyt'ten gerilimi düşür çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakan Vekili Murteza Sermedi'nin Kuveyt'i ziyaret ettiği bildirildi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA'nın haberine göre, bu ülkeye sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Sermedi, Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sabah Halid el-Hamad es-Sabah ile bir araya geldi.

Görüşmede Sabah'ın ülkesinin Suudi Arabistan'ın İran'daki diplomatik misyonlara düzenlenen saldırıyı kınadığını ve bunun Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu Sermedi'ye ilettiği belirtildi.

Haberde, Sabah'ın gerilimi hafifletmenin ve uluslararası anlaşmalar gereği diplomatik misyonları korumanın İran'ın sorumluluğu olduğunu vurguladığı ifade edildi. Kuveyt'in bu kapsamda Tahran büyükelçisini çağırdığını dile getiren Sabah'ın ayrıca ülkesinin "Suudi Arabistan ve diğer Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleriyle" dayanışma içinde olduğunu vurguladığı kaydedildi.

Kuveyt, Suudi Arabistan misyonlarına düzenlenen saldırıların ardından, Tahran'daki büyükelçisini geri çağırmış ve Kuveyt'teki İran büyükelçisini de çağırarak protesto notası vermişti.

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti.

Söz konusu olayın ardından, Suudi Arabistan, Bahreyn, Sudan ve Cibuti İran'la diplomatik ilişkileri kestiğini açıklamıştı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İran'la ilişkileri maslahatgüzar seviyesine düşürmüş, Katar ise Tahran büyükelçisini çekmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?