banner39

İran yaptırımlara karşı füze programını hızlandırıyor

Ruhani, füze programının hızlandırılması ve ihtiyaç duyulan her türlü füzenin üretilmesi talimatı verdi

Ortadoğu 31.12.2015, 20:37 01.01.2016, 07:22
İran yaptırımlara karşı füze programını hızlandırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin İran'ın füze programıyla ilgili  yaptırım planlarına karşı Savunma Bakanlığına füze programının hızlandırılması ve ihtiyaç duyulan her türlü füzenin üretilmesi talimatı verdi.

İran Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ruhani, ABD'nin ülkesinin füze programına karşı yaptırım uygulama planlarına karşı Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan'a hitaben yazılı bir talimat yayımladı.

Yayımladığı talimatta, ABD'nin yaptırım planlarını, Washington yönetiminin ülkesine karşı düşmanca siyasetinin devamı ve İran'ın savunma kapasitesine gayrimeşru müdahalesi olarak niteleyen Ruhani, "Ülkenin onaylanmış savunma politikaları çerçevesinde silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu çeşitli füzelerin üretilmesine süratle ve daha ciddi bir şekilde devam edilmeli" ifadelerini kullandı.

Ruhani, nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesi olmayan füzelerin geliştirilmesi ve üretilmesinin İran'ın hakkı olduğunu da dile getirdi. 

ABD basınında dün yer alan haberlerde, Obama yönetiminin, İran'ın balistik füze programına katkı yaptıkları gerekçesiyle İran, Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) bir düzine şirket ve kişiye yaptırım uygulamaya hazırlandığı iddia edilmişti.

ABD Hazine Bakanlığı'nın uygulamaya hazırlandığı yaptırımlar, temmuz ayında İran ile P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın ardından gündeme gelen "ilk yaptırım kararı" olarak dikkati çekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?