banner39

İran: Yemen'e silah göndermedik

İran, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'nin İran'ın ülkesine silah gönderdiği yönündeki iddiasını yalanladı

Ortadoğu 29.03.2013, 16:39 29.03.2013, 17:36
İran: Yemen'e silah göndermedik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Muhammed Hazai, İran İslam Cumhuriyeti'nin Yemen'e silah gönderdiği suçlamalarının asılsız ve gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) haberine göre, BM Güvenlik Konseyi Başkanı'na gönderdiği mektupta İran'ın, Yemen'e silah gönderdiği suçlamalarını reddeden Hazai, ''Bunlar herhangi bir belge sunulmadan ortaya atılmış asılsız iddialardır'' ifadelerini kullandı.

Hazai mektubunda, Yemen açıklarında ele geçirilen yük gemisi ile ilgili olarak, ''İlk incelemeler Yemen açıklarında ele geçirilen yük gemisinin İran'a ait olmadığını, Panama bandıralı olduğunu ayrıca gemi mürettebatında İran vatandaşı bulunmadığını göstermiştir'' bilgisine yer verdi.

İran'ın yük gemisi ve Yemen'e silah gönderilmesi ile ilgili tüm iddiaları asılsız olarak nitelediğini ve kesinlikle reddettiğini vurgulayan Hazai, BM Güvenlik Konseyi'nden siyasi provokasyon amaçlı bu iddiaları incelemesini beklediklerini ve bu süreçte kendilerinin de gerekli yardımda bulunabileceklerini ifade etti.

Katar'ın başkenti Doha'da 26 Mart'ta düzenlenen Arap Birliği Zirvesi'nde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bin Abdulaziz Al Suud ile bir araya gelen Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, İran'ı, ülkesinin güvenliğini ve istikrarını sarsmak amacıyla Yemen'e silah göndermekle suçlamış, Ocak ayında yaklaşık 40 ton ağırlığında çeşitli silahlar taşıyan 'Cihan 1' adlı İran gemisini ele geçirdiklerini belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?