banner15

İran Yeşilleri Urumiye için meydanlarda

İran'da hükümetin kuruyan Urumiye Gölü için fon ayırmayı reddetmesi üzerine çevreciler meydanlara döküldü

İran Yeşilleri Urumiye için meydanlarda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kurumakla yüzyüze olan Urmiye Gölü'nün kurtarılması için yapılan gösteriler devlet güçleri müdahale etti, çatışmalar yaşandı.

İran Meclisi'nin kurumakta olan Urumiye gölünün kurtarılması için fon ayrılmasını reddetmesi üzerine Urmiye ve Tebriz kentlerinde protesto gösterileri gerçekleşti. Kurumakla yüzyüze olan Urmiye Gölü'nün kurtarılması için yapılan gösteriler devlet güçleri müdahale etti, çatışmalar yaşandı.

Gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 kişinin yaralandığı, birçok kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

5 bin 200 km2'lik yüzeyi ile İran'ın en büyük gölü olan Urmiye Gölü, bir köprü ile Tebriz ve Urmiye şehirlerini birbirine bağlıyor. Tuz rezervi bakımından dünyanın ikinci büyük gölü olan Urmiye Gölü'ndeki suyun yüzde 60'ı son 10 yıl içinde kurudu. Uzmanlara göre önlem alınmaması halinde birkaç yıl içinde göl tuzlu bir kara parçasına dönüşecek.

Urumiye Gölü toplam 37 milyar metreküp su içeriyor. Göl, kuzeyden güneye 135 km, doğudan batıya 18 ila 55 kilometre uzunluğunda. Derinliği en fazla 16 metre olarak ölçülüyor.

Suyun büyük oranda azalması tuz oranını yükselterek litre başına 330 grama çıkarıyor. Ölüdeniz'de bile litre başına ortalama tuz oranı 275 gram olarak ölçülüyor. Çok tuzlu alanlar ise göçmen kuşlar için zararlı oluyor.

Suyun azalması gölün kurumasının kısmi bir nedeni olarak görülse de çevreciler çevrede kurulan barajların temel neden olduğunu belirtiyor. Gölün kuruması sadece İran değil aynı zamanda Türkiye ve Azerbaycan üzerinde de olumsuz etkilere yol açacak. Çevre aktivistleri, yüz binlerce kişinin bölgeden göç edebileceğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 13:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35